Р ехабилитация и социална интеграция на наркозависими, както и подкрепа и консултация на техните родители и близки - това е мисията на дневен център "Солидарност", създаден през 2003 г. От 2006 г. той се управлява от неправителствената Асоциация за рехабилитация на зависими "Солидарност".
Програма е отворена - хората, които идват за рехабилитация, остават в центъра между 9 и 17 ч. всеки работен ден. Тя предлага защитена среда, свободна от наркотици и насилие. В нея се влиза доброволно и всеки е свободен да я напусне по собствено съгласие, като оптималната продължителност е осем месеца.
"Солидарност" е и социално ориентирана. Информацията и консултацията са безплатни както за зависимите, така и за техните близки.
Не на последно място програмата е легитимна - тя е в съответствие със стандартите на Националната стратегия за борба с наркотиците и съвременния световен опит и притежава лиценз за социална работа от Агенцията за социално подпомагане към Министерството на труда и социалната политика, както и становище за добра практика от Националния център по наркомании.
Програмата на "Солидарност" е създадена по модела на "терапевтичните общности" и със съдействието на ТО "Тремполин" - Белгия.
Всеки новопостъпил наркозависим преминава през четири нива, които имат специфични цели и задачи. Престоят в тях зависи от тежестта на употребата, индивидуалните особености на младия човек и придобитите му умения. Оптималната продължителност на всяко ниво е два месеца, а преминаването в по-горно се извършва след равносметка по определени критерии.
Ресоциализацията е последното, четвърто ниво на програмата. Достигналите до него прилагат и изпробват наученото в живата социална среда. Тяхната задача е да направят равносметка на изминатия път, да изработят реалистичен проект на живота си, да си намерят работа или продължат образованието си и т.н.
Работата по преодоляването на зависимостта в ДЦ "Солидарност" се извършва чрез участието и обучението в различни събирания, ателиета, групи.
Например всеки ден се посещава ателие "Кухня и хигиена", а "Креативност", "Спорт", "Градина" и "Социални умения" се извършват по предварително планиран график за месеца.
В групите пък създава атмосфера на доверие и се изследват причините, довели до зависимостта. Участниците се учат да говорят за себе си, да изразяват емоциите и да разпознават потребностите си чрез директна комуникация.
Ако семейството е част от проблема на зависимия, то е и част от решението. На този принцип ДЦ "Солидарност" работи и с родителите и близките на наркозависимите. На индивидуални срещи след работното време родителите споделят своите затруднения и получават информация и подкрепа от психолози. Другата форма е груповата работа, както и семейните срещи.
Наркоманията в България се разпространява с все по-плашещи темпове, напомнят от ДЦ "Солидарност". Дневните центрове работят в една изключително трудна среда, като отчитат постоянните изкушения, на които са подложени техните клиенти - лесният достъп до психоактивни вещества, наличието на дилъри, някои от тях доскорошни "приятели", невъзможността за цялостна ангажираност на родителите в оздравителния процес, липсата на финансиране от страна на правителството и др.
За да създаде ефективна работа в мрежа от професионалисти, центърът работи с различни държавни, общински, неправителствени организации, психиатри и социални работници.