В Косово днес има парламентарни и местни избори.
Около 1,5 милиона души с право на глас ще изберат 100 депутати в косовския парламент, общински съветници и кметове на 30 общини.
На тези избори за първи път депутатите и общинските съветници ще бъдат избирани по пропорционалната система с открити листи, а кметовете - чрез пряко гласуване.
Двайсет места в парламента са запазени за малцинствените общности, като десет от тях са за представители на косовските сърби.
В парламентарните избори участват 25 партии, като 14 са на малцинствени общности, а девет са косовски албански партии.
Очаква се косовските сърби да бойкотират изборите, след като властите в Белград заявиха, че не могат да им препоръчат да участват, защото "с гласуването си на практика ще узаконят временните институции, които заплашват с едностранно обявяване на независимост".
Анализатори предупредиха, че бойкотът ще доведе до загуба на контрол на сърбите над някои общини, където те са мнозинство.
В предизборната кампания всички партии на косовските албанци обещаха независимост на Косово, която за определено време ще бъде международно наблюдавана.
Проучванията на общественото мнение сочат малка преднина на Демократическата партия на Косово (ДПК) на Хашим Тачи, която получава 31%. На второ място с 29% в прогнозите е управляващият Демократичен съюз на Косово (ДСК), създаден от покойния президент Ибрахим Ругова. Тази партия управлява Косово от първите избори, организирани в областта след конфликта от 1998-1999 г.
На трето място с 16% проучванията поставят нова партия - Алианса за ново Косово на най-богатия албанец Беджет Пацоли. На четвърто място е Алиансът за бъдещето на Косово на обвинения от Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия Рамуш Харадинай.
Предварителните резултати от изборите се очакват два до три дни след гласуването, а окончателните резултати ще бъдат съобщени в края на ноември.
Около 30 000 наблюдатели от 69 местни и международни организации ще наблюдават изборите. Броят на международните наблюдатели ще бъде около 150 души, съобщи прессекретарят на мисията на ОССЕ Свен Линдхолм.
Продължилата 21 дни предизборна кампания премина без нито един по-сериозен инцидент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!