22 млн. си делят цигарени акционери, извежда "Стандарт".
Близо 22 млн. лв. разпределиха за акционерите си три цигарени фабрики и "Пловдив Юрий Гагарин-БТ", където се произвеждат опаковките на папиросите. Единствено "Слънце-Стара Загора-БТ" реши да не дава дивидент след общото си събрание вчера.
Министри се разбраха за НАБУКО, информира още изданието.
Споразумение за ускоряване на търговските, регулаторните и законодателните процедури по проекта НАБУКО подписа вчера енергийният министър Румен Овчаров с колегите си от Австрия, Румъния, Унгария и Турция.
Самолети роботи правят в Пловдив, четем в същия вестник.
Пловдивското предприятие "Авиотехника" отново започна да произвежда самолетни роботи. След години на пълен застой заводът ще изработва безпилотни самолети мишени "Ястреб".
Прогнозират хлябът да поскъпне двойно, като влезем в ЕС, пише "Сега".
Очакваме след влизането ни в ЕС цената на хляба у нас да достигне до 1,50 лв. за килограм, заяви вчера председателят на Асоциацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България Георги Попов. В момента килограмът е 0,80 лв., а реалната стойност на хляба е 0,96 лв., уточни за "Сега" той.
Държавата насърчава с по-високи цени тока от вятърни централи, отбелязва изданието. Токът, произведен от вятърни електроцентрали, ще се изкупува от НЕК по цена с 45% по-висока от досегашната. Това предложение ще обсъжда на открито заседание днес Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Потребителските кредити продължават да растат, пише още вестникът.
Ипотечните и потребителските кредити продължават да нарастват - съответно с 4,8%. Това сочи статистиката на БНБ за месец май. Понижение обаче се отчита при търговските кредити - с 259 млн. лв. за месеца.
"Екуест" купува изцяло магазините "Фамилия", информира "Дневник".
Британският фонд за дялово финансиране "Екуест инвестмънтс България" (Equest Investments Bulgaria), който държи 31% от веригата за търговия на дребно "Фамилия", преговаря да придобие 100% от магазините. Информацията потвърдиха управляващият мениджър на "Екуест" Георги Крумов и мажоритарният собственик на веригата магазини Христо Попов.
Несебър може да стане национално пристанище, пише още ежедневникът.
Несебър да бъде изваден от списъка на регионалните пристанища и да стане национално, за да може държавата да финансира дейностите по поддържането му. Това поиска транспортният министър Петър Мутафчиев от комисията по транспорт и телекомуникации с промени в закона за пристанищата.
Прогнозният ръст на БВП за 2006 г. е намален на 5,3%, отбелязва същото издание.
Прогнозата за ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) през тази година е намалена на 5,3%. Първоначалните очаквания бяха за ръст от 5,5%. Това е записано в тригодишната бюджетна прогноза за периода 2007 - 2009 г., одобрена от правителството.
"Бизнесът пожела нова индустриална политика", информира "Труд". В индустриалното развитие на България съществуват множество тежки проблеми и регионални, секторни и продуктови диспропорции. Това се казва в становище на Икономическия и социален съвет, което ще бъде подложено на публично обсъждане днес.
Документът ще бъде внесен в Министерския съвет. Авторите на проекта посочват, че от развитието на индустрията зависи до голяма степен икономическото и социалното ни развитие. Проблемите обаче не могат да бъдат решени бързо и ефективно, без принципно нова индустриална политика.
"Има още 380 млн. лв. по САПАРД", посочва в интервю за "24 часа" земеделският министър Нихат Кабил. През миналата седмица от земеделското министерство съобщиха, че отново стартира процедура за отпускане на средства по програма САПАРД.
След повече от една година прекъсване отново ще се одобряват проекти и за селски туризъм. Ще се приемат и бизнес идеи за нови ферми и за преработвателни предприятия. По САПАРД до този момент са одобрени 2073 проекта. В българското земеделие за четири-пет години са влезли почти 1 млрд. евро. Безвъзмездната помощ, която е договорена по тези проекти, е 848,226 млн. лв.
"Задължават НЕК да продава на загуба", казва в интервю за "Стандарт" Мардик Папазян, изпълнителен директор и член на борда на Националната електрическа компания.
"Досега на НЕК се вменява да изкупува голямо количество енергия на непазарни цени. Имаме дългосрочни договори за изкупуване на еленергия с ТЕЦ "Марица-изток 1 и 3" за 15 години, от ТЕЦ "Марица-изток 2" за пет години. Освен това сме задължени да изкупуваме на преферентни цени еленергията от възобновяеми енергоизточници. По наши разчети това е 60% от произвежданата енергия. При тези дългосрочни договори трудно можем да говорим за либерализация на пазара. Реално тя ще стане най-рано след 15 години, след изтичане на тези договори", прогнозира Папазян.
"Държавата насърчава тока от вятърни централи", отбелязва "Сега". Токът, произведен от вятърни електроцентрали ще се изкупува от НЕК по цена с 45% по-висока от досегашната. Това предложение ще обсъжда на откритото заседание днес Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Ако комисията приеме това, вместо по 12 ст. на киловатчас, токът от вятърни централи ще се изкупува по 17,5 ст., ако централата работи под 2200 часа годишно, и по 15,6 ст., ако работи над 2200 часа. Това са приблизително и крайните цени на тока за населението.
"Готови сме за дълги и тежки преговори", пише "Дума".
Евентуалните преговори за предоговаряне на условията по договора за магистрала "Тракия" с българо-португалския консорциум ще продължат около два месеца.
Това заяви вчера министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов. По неговите думи, ако правителството одобри постигнатите резултати от преговорите, най-вероятно ще бъде сключен договор с консорциума за продължаване на строителството. В противен случай ще има нова процедура за концесиониране на магистралата.
"За месец са отпуснати 111 млн. лв. ипотечни кредити", отбелязва "Пари". След януарското свиване на кредитите е налице и спад на заемите през май според данните на БНБ за състоянието на банковата система. Банките са свили кредитния си портфейл едва с 0,2% или с 31 млн. лв., като на този фон обаче продължава тенденцията за нарастване на ипотечните заеми. Те отбелязват ръст от 4,5%, трезорите са отпуснали кредити със 111 млн. лв. повече в сравнение с април и те са 2,4 млрд. лв.
"200 лв. за тон жито искат фермери", посочва "Труд". На прага на жътвата производителите искат цената на житото да стартира от 180-200 лв./т. От Съюза на тракийските фермери съобщават, че са продавали жито на зелено по 140-150 лв./т. Очакват се 328 кг среден добив и 3,055 млн. т производство на пшеница и съответно 259 кг и 465 000 т ечемик, сочи прогноза на аграрното министерство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!