П родължава поскъпването на живота - съобщиха експертите на КНСБ.
Инфлацията за септември тази година в сравнение със септември 2007 г. е 13.7%. Прогнозата на КНСБ е, че инфлацията в края на тази година ще е 10-12%.
Изследването за издръжката на живота сочи , че само 15% от домакинствата получават доходи, които покриват необходимата издръжката.
Любен Томев, директор на Института за социални и синдикални изследвания при КНСБ, каза днес, че на 4-членно семейство в момента са необходими 1884 лв. месечно - 471 лв. на човек.
В момента средната заплата у нас е 296, 47 лв. - 62,5% от необходимите средства. Близо 33% от населението живее на границите на бедността и разполага само с по 194,41 лв.
Основните фактори които влияят на повишението на цените са цените на газта, на питейната вода, на транспорта и услугите, на енергоносителите.
С 13% са се увеличили цените на храните за последното тримесечие. Цената на хляба се е увеличила с 1,3%, на ориза - с 61%, на закуските - с 5,9%.
Спаднала е цената на брашното - с 4,2%. Но за месо сега хората дават 2,9% повече. Цената на свинското се е увеличила с 4,7%, на малотрайните колбаси - с 12,7%, на кремвиршите - 15,3%. Цената на пилешкото месо незначително е спаднала - с 0,7%.
С 1,3% се е увеличила цената на млякото, а на кашкавала - с 5,9%. Има спад в цената на растителните масла - с 1%.
Като цяло цената на плодовете и зеленчуците е намаляла с 13,7%, но расте цената на краставиците - с 16,3% и на картофите - с 22,7%.
С 5,9% се е увеличил разходът на хората за храна и напитки в заведенията, жилищните наеми са поскъпнали с 14%, отоплението - с 12,6%, електроенергията - с 14%.
Най-ниско платени са работниците в областта на текстила, кожените изделия, хотелите и ресторантите.
По данни на КНСБ 254 459 души работят на минимална работна заплата. Най-ниските заплати са в Благоевград - 382 лв и Велико Търново - 385 лв, а най-висока остава в София - 872 лв.
В същото време Националният статистически институт (НСИ) съобщи, че
средният общ доход на българските домакинства за август 2008 г. е 731,30 лв.,
- ръст 12,7% на годишна база.
Темпът на растеж на разходите изпреварва темпа на доходите. През месеца разходите са нараснали с 14% на годишна база - 718,78 лв.
През юли средният общ доход е бил 720,46 лв., а разходите - 695,01 лв.
Най-голям принос в семейния бюджет имат, както обикновено, работната заплата (52,5%) и пенсиите (23,8%).
Разходите с най-голяма тежест са за храна и безалкохолни напитки (37,2% спрямо 40,4% за август 2007 г.) и за жилища, вода, електроенергия и горива (13,2% спрямо 11,9% година по-рано).
Сигналите за намаляване на покупателната способност
и за спад в потреблението са накарали големи търговски вериги, които планираха догодина да отварят нови магазини, сега да преразглеждат намеренията си, показала проверка на в."Дневник".
В същото време доставчици започнали по-често да искат стоката да им се плаща веднага. Колкото до потребителите, очакванията за финансовите им възможности стават по-мрачни, пише вестникът.
Търговците смятат, че първите ефекти от свиването на потреблението ще се усетят още през ноември и декември, когато е обичайното голямо коледно пазаруване. За разлика от последните две-три години, когато отбелязваха увеличение на оборотите в пъти, сега имат доста по-скромни предвиждания.
"Данните за 50% ръст на продажбите на компютри, 30% на плазмени телевизори и удвояване на потреблението на френски сирена ще останат носталгия", казал представител на търговска верига.
Увеличаващите се лихви по кредитите и инфлацията, съчетани с очакваното скромно нарастване на заплатите, ще увеличат дела на разходите в домакинските бюджети, смятат финансовите анализатори.
Очаква се ценово пренастройване на потребителите, най-силно ще се ограничи търсенето на стоки, които не са от първа необходимост, коментирал инвестиционният консултант Георги Български, цитиран от "Дневник".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!