П риродният газ ще поскъпне между 8.7 и 11.3% още през тази година, ако България промени дългосрочния договор за транзита с "Газпром" до 2010 г. Прогнозата на "Индъстри уоч" за очакваните последици от различните сценарии на договорености с руското правителство идва само около месец, преди България и Русия да обсъдят промяната в договора за синьото гориво, пише в. "Дневник".
В публикацията се напомня, че сега действащият дългосрочен (до 2010 г.) договор за транзита предвижда България да получава транзитната такса не в пари, а в природен газ. Това количество е около 1.4 млрд. куб.м газ годишно и е равно на почти половината от потребяваното в страната.
За него "Булгаргаз" сега плаща по 82 долара за 1000 куб.м. За сравнение, пазарните цени в момента са три пъти по-високи. Схемата всъщност позволява на държавната газова компания да държи по-ниски цени на газа за българските потребители.
Повече от година "Газпром" настоява за промяна в договора,
така че за транзита да плаща в пари, а не в природен газ по фиксирани цени. Според "Дневник" до момента България се опитва да отблъсква атаките, като се мотивира, че това ще доведе до сериозни затруднения за икономиката.
Министерството на икономиката и енергетиката е възприело тактиката на протакане и отлагане на преговорите поне до изборите за президент или до влизането на България в ЕС през 2007 г.
Промяната в договора беше разисквана и по време на смесената българо-руска комисия в Москва преди два месеца. Тогава беше договорено, че до края на юни страните ще изяснят позициите си.
През миналата седмица при завръщането си от Виена министър Овчаров обяви, че преговорите вървят трудно, като се обсъждат няколко варианта за промяна.
Единият е договорът за транзита да се запази до 2010 г., но транзитът да намалее до 6 млрд. куб.м, другият е да се приеме искането за корекция в цените в плащанията и да се иска нов договор с обеми до 20 млрд. куб.м.
Има различни варианти, но при най-песимистичния
природният газ ще поскъпне с 10%,
казва пред "Дневник" изпълнителният директор на "Булгаргаз" Любомир Денчев. Бившият изпълнителен директор на "Булгаргаз" Васил Филипов обаче прогнозира, че увеличението ще е около 30%.
В интервю за в. "Монитор" той възкликва: "Аман от руски агенти в България!
Крайно време е да се разделим с овчедушието и да си браним интереса."
"В момента наблюдаваме един дрибъл, или тупане на топката, казано по-просто, от страна на министър Румен Овчаров. С това той цели да държи в заблуждение цялата наша общественост, за да може да я докара дотам - че уж е презиран от руската страна и "Газпром", на които представете си, не можел да откаже.
Аз не виждам какво може да отказва, когато една стока се предлага на пазара. Газът е борсова стока, която се плаща кеш. А България плаща за тази стока най-скъпо като държава купувач.
Няма по-висока цена от 150 долара за 1000 кубика в този спекулативен момент на търговия с енергопродукти в Европа, а ние даваме 250 долара", казва Филипов.
Той напомня, че Румен Овчаров е бил представител на българското правителство (с премиер Жан Виденов) в управата на "Топенерджи" като министър на енергетиката през 1996-1997 г.
Според бившия директор на "Булгаргаз" въпреки заплахите от руска страна, "Газпром" не може да спре доставките за България, защото тогава нашата страна може да спре транзита за Турция и това би предизвикало огромен международен скандал. Той е категорично против нов договор.
Според "Индъстри уоч" топлоснабдителните дружества (като най-големият потребител с 1 млрд. куб. метра годишно) ще увеличат разходите си с 14%. Ново повишение на цените на парното обаче ще доведе до отлив на абонати и натрупване на нови дългове за дружествата, смятат специалисти, пише в анализа си "Дневник".
Разходите за химическата индустрия пък ще нараснат с 10-12%. Евентуалното повишение на цените ще се отрази много зле на торовото производство и ще го направи неконкурентно, казва за вестника изпълнителният директор на "Агрополихим" Васил Александров.
Битката с "Газпром" в дългосрочен план е загубена,
смята Лъчезар Богданов от анализаторското звено. Според него съществува реална опасност ЕС да постави въпроса за наличието на държавна помощ при сегашната схема на транзита. В момента чрез по-евтиния газ, който се продава на вътрешния пазар, се субсидират потребителите, обяснява той пред "Дневник".
Според него трябва да се прецени какви отстъпки ще се дадат и какво ще се получи срещу отлагането. Повечето експерти са на мнение, че министър Овчаров се намира в трудна позиция на преговорите и трябва да балансира между интересите на индустрията, руските претенции и предстоящите избори.
От ръководството на "Булгаргаз" смятат, че ако се проявява нежелание за сближаване на позициите с руската страна, реална е опасността след 2010 г. България да остане без гориво заради свиването на пазара в световен мащаб.
А според Александър Божков, съпредседател на Центъра за икономическо развитие, ако се подпише нов договор сега, той може да се окаже по-изгоден от съществуващия, защото ще получаваме директни плащания за транзита и ще се избегне рязко поскъпване и инфлационен натиск след 2010-2011 г., когато България ще е член на ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!