И ма ли човечеството шанс да оцелее в бъдещето?
Дали ще му се наложи да се бори само или ще се възползва от технологиите, за да покачи залозите в своя полза?
Дали научната фантастика днес ще бъде утрешната действителност?
Проф. Кевин Уорик от Великобритания и родната арт-група "Ултрафутуро" ще гостуват на поредното
"Café Scientifique - да поговорим за наука на по чаша кафе",
организирано от Британския съвет и групата "Комуникация на науката", в партньорство със Съюза на журналистите в България.
Мястото е кафето на Съюза на българските художници (СБХ) на "Шипка" 6, денят - събота, 7 януари, а часът - 16,30. (На 5 януари "Ултрафутуро" гостуват във Варна. Срещата е от 15 ч. в Бистрото на хотел "City Planet''.)
Гостите ще представят две възможни новаторски стратегии за продължаване на човешкия живот - кибернетика и крионика.
Пионерът на кибернетиката, който прави "ъпгрейд" на човешкото тяло, започвайки от собственото си - проф. Уорик, е водещ експерт в света в областта на кибернетиката.
Той ще разкаже как стана първия киборг в света чрез имплантация на компютърни чипове в тялото си и какви експерименти проведе заедно с изследователския си екип от департамента по кибернетика към Университета Рединг в Обединеното кралство.
Радикалната трансхуманистична група "Ултрафутуро" започва един действително фантастичен арт-проект за преодоляване на пространството и времето.
"Големият скок"
обединява известни радикални артисти от целия свят, истински ултрафутуристи, хора, готови да се възродят в ново, специално проектирано от тях самите тяло в един бъдещ трансхуманистичен свят след 200-300 години, а може би и по-рано - това зависи от развитието на нанотехнологиите.
Входът за Café Scientifique е свободен.
На имейл lyubov.kostova@britishcouncil.bg се заявява предварително участие.
Бележки за редактори, репортери, журналисти:
- за заявка на интервюта, повече предварителни детайли и биографични данни, потърсете Любов Костова - lyubov.kostova@britishcouncil.bg (възможно най-скоро!);
- Café Scientifique е форма за публично говорене за наука на достъпен език, разбираем еднакво за специалисти и неспециалисти, без ограничение за възраст, но най-вече ориентиран към хората, които вярват в неформалните форми за обмяна на достоверна информация и дебат.
Британски съвет провежда такива публични дебати съвместно с група млади учени и журналисти, събрали се, за да подобряват връзката на науката с обществото чрез средствата на комуникацията;
- ще бъдат показани видеоматериали, заснети от Боряна Росса в Института по крионика, вкл. и интервю с проф. Етингер ? пионер на криониката, а също така и документални кадри от успешното размразяване на топлокръвни животни, проведени от любители ентусиасти в условията на домашните си лаборатории.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!