3/4 от участвалите във вота гласуваха за конституцията, но пред урните се явиха едва 42% (от тях 76,73% са казали "да", а 17,24% са били против) от имащите право на глас, информира Българската редакция на Би Би Си.
Испанският премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро каза, че референдумът е победа за ЕС, за конституцията и за Испания.
До ноември всички 25 страни от ЕС трябва да ратифицират текста, за да може документът да влезе в сила. Предстоят референдуми в още девет държави от общността.
Положителният отговор на испанците може да бъде обезсилен, ако други страни отхвърлят конституцията, коментира испанският министър за Европа Алберто Наваро.
"Знаем, че някои от тях имат по-големи трудности, отколкото Испания. Според мен най-важният референдум ще бъде този във Франция, но без съмнение най-трудният ще бъде във Великобритания", смята Наваро.
Същевременно парламентарните избори в Северен Кипър (турската част на острова, която не е призната международно) бяха спечелени от Републиканската турска партия, ръководена от премиера Мехмед Али Талят, съобщава още Би Би Си.
Официалните резлутати показват, че партията е спечелила 42% от гласовете. Основната опозиционна Партия на националното единство е получила 31% от бюлетините.
Европейската комисия приветства резултата, като според нея той показвал стремежа на кипърските турци да бъдат интегрирани в Кипър. Спечелилата Републиканска турска партия е за европейско членство, нещо на което националистите се противопоставят.
На местните избори в Португалия пък опозиционната Социалистическа партия спечели убедителна победа в проведените вчера местни избори, допълва Би Би Си.
Социалистите ще имат абсолютно парламентарно мнозинство - първото откакто Португалия отново стана демократична страна през 1974 г. Очаква се премиер на страната да стане Жозе Сократеш, който беше министър на екологията в последното социалистическо правителство.
Досегашният министър-председател от дясноцентристката Социалдемократическа партия Педро Сантана Лопеш беше начело на страната само седем месеца. Неговото управление бе белязано със скандали и обвинения в некомпетентност.
Лопес пое премиерския пост от Жозе Мануел Барозу, който подаде оставка през юли м.г., за да стане председател на Европейската комисия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!