П ърва копка на новата електроцентрала АЕS-"Марица изток 1" в Гълъбово направиха министърът на енергетиката Румен Овчаров и президентът на американската енергийна компания (AES.com) Пол Ханрахан.
Консорциумът AES-3C планира да се вложат 2 млрд. лева, което е най-голямата инвестиция "на зелено" в Централна и Източна Европа.
Целият проект е на стойност 1,042 млрд. евро, като 70% от сумата осигуряват Calyon, ING Bank, BNP Paribas и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Останалите 30% са собствени средства на инвеститора.
С осъществяването си проектът трябва да осигури развитие на електроенергийната система на страната и да повиши конкурентоспособността на българската икономика, изтъкват от Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ).
Предвижда се изграждане на два блока с обща мощност 670 мегавата с използване на лигнитни въглища от мини "Марица изток" и при пълно спазване на европейските екологични норми.
Строежът ще осигури над 10 хил. работни места по време на реализацията му и поръчки към местни компании на стойност над 200 млн. лева.
Новоизградените мощности на "Марица изток 1" ще носят на година по 80 млн. лева приходи за мини "Марица изток" от доставка на въглища и около 40 млн. лв. данъчни приходи.
Първият 335-мегаватов енергоблок трябва да бъде построен след три години, а вторият се очаква да заработи шест месеца след това. Очакваният производствен живот на централата е 40 години.
Според Ханрахан проектът е много важен по няколко причини - България бележи сериозен икономически напредък, гарантира се националната сигурност, използва се местно гориво, осъществява се инвестиция на зелено до ключ.
Това е нов бизнес и нова централа, от която всички ще се гордеем, изрази надежда той и увери: "Ние сме доказали, че можем да строим екологични електроцентрали по цял свят."
Тази ТЕЦ ще бъде най-модерната и най-екологичната на Балканите, категоричен бе и американският посланик Джон Байърли. Според него с този проект САЩ дават знак, че страната ни е подходящо място за инвестиции с развиваща се икономика и добре квалифицирана, мотивирана работна сила.
България има всички шансове да остане енергиен лидер в региона, каза още дипломатът и добави, че вложените почти 1,1 млрд. евро ще надхвърлят всички US инвестиции в България, взети заедно.
Това е перспективна инвестиция, с която се гордея като част от българското правителство, което приключи 8-годишен проект, коментира от своя страна Овчаров. Според него с реализацията на проекта правителството ще изпълни своята програма за 3 млрд. евро чужди инвестиции в България.
Страната ни остава най-добрата дестинация за инвестиране в енергетиката, смята той. Кабинетът щял да се стреми предварително договорените 20% от предвидените средства за ТЕЦ "Марица изток 1" да отидат в български подизпълнители.
Централата ще се строи от българо-турския холдинг "Джана", а при градежа ще бъдат ангажирани 3000 работници, обяви Андреас Луш, президент на френската компания, избрана за главен изпълнител на проекта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!