П арламентът обсъжда повече от четири часа промени в конституцията, внесени от НДСВ.
Жълтата партия внесе проекта след като коалиционните им партньори от БСП и ДПС се обявиха против една дата за изборите за национален и за Европарламент тази година.
Говорителят на НДСВ Станимир Илчев обясни, че работната група на БСП, НДСВ и ДПС, която трябва да се произнесе по въпроса дали двата избора да са едновременно или не събирала постоянно, дори по два пъти на ден, но безрезултатно. Това накарало НДСВ да внесе промените за гласуване в пленарна зала.
Гласуването ще бъде утре.
Промените целят едновременно произвеждане на избори за Народно събрание, за членове на Европейския парламент и за органи на местното самоуправление в случаите, когато мандатите им изтичат в период от три месеца, пише в мотивите на вносителите.
Предлаганата промяна, според тях, води до икономия, както на обществена енергия, така и на средства от държавния бюджет.
Тя ще доведе и до по-висока избирателна актовност - оттам до по-широка представителност в съответните органи.
Практиката на страните - членки на ЕС, показвала ясно изразена тенденция на насрочване на избори на една дата, когато в съответната година предстои да бъдат проведени повече от един избор, мотивират се още от НДСВ.
За да бъде променена конституцията, се изисква мнозинство от 3/4 от всички народни представители или 180 депутатски гласа.
При внасянето на проекта в края на януари т.г. Камелия Касабова от НДСВ обяви, че са получили подкрепата на 71 депутати от опозицията.
Какъв е страхът в това изборите да се проведат на една и съща дата,
запита днес от парламентарната трибуна Касабова.
Според нея, противниците на идеята минират конституционния терен с два юридически аргумента - първият е конституционно решение, което гласи, че промяната е от компетенцията на Велико Народно събрание, а вторият е в друго решение, в което се казва, че мандатът на НС се брои от датата на изборите, а не от първото заседание, разясни Касабова.
Предлаганата от депутатите промяна се опитва да заобиколи така минирания терен, добави тя.
Касабова отбеляза и, че Англия насрочи избори през март, но ги отмени с идеята да ги проведе заедно с европейските, Люксембург - една от най-богатите държави в Европа, ще проведе заедно местни и парламентарни избори, Дания насрочи референдум и избори за ЕП на една дата.
Избори "две в едно" е конюнктурна нагласа
и е факт, че отношението към изборите определя и отношението към Конституцията, опонира й председателят на групата на левицата Ангел Найденов.
Той напомни, че нашата Конституция не забранява да бъдат провеждани избори в един ден и обвини опозицията, че използват за внесената промяна само един частен случай. Формулата на изборите не трябва да преследват частно партийни интереси, заключи той.
Лютви Местан заяви, че ДПС няма да подкрепи конституционната промяна.
ДПС не намира достатъчно юридически и политически основания да се променя Конституцията. По думите на Местан тя не предвижда изрична забрана за провеждане на избори "две в едно". Той припомни 1991 г., когато в един ден българските граждани са избирали кмет, общински съветници и народни представители и Конституцията не е попречила за това.
Местан акцентира, че и сега основният закон на държавата не би пречил ако изборите можеха да се проведат между 25 юни и 25 август, но при сегашната ситуация това не може да стане преди изтичането на мандата на сегашното Народно събрание. "Избори "две в едно" са възможни, но не точно тези, защото датата за избор на ЕП не се определя от България (те са насрочени за 7 юни) и не биха могли двата избора да се изтеглят преди 25 юни, когато изтича мандатът на това НС, подчерта Лютви Местан.
Светослав Малинов от ДСБ се изказа в подкрепа на предложените промени, но упрекна НДСВ за друга предложена промяна в Конституцията - да губи мандата си, ако напусне парламентарната група на политическата сила, с чиято бюлетина е избран.
Малинов изрази учудване, че именно жълтите народни представители предлагат тази промяна, което е странно за партия, която се нарича либерална.
СДС ще подкрепи предложената конституционна промяна за избори в един ден, заяви председателят на групата на СДС Йордан Бакалов.
Изборите струват пари, а България не е богата държава, аргументира се Бакалов. Въпреки това той не е оптимист, че ще се получи нещо положително в тази посока. Според него, сегашната ситуация устройва управляващите и този законопроект и дебат по негово мнение са закъснели.
Красимир Каракачанов от ВМРО намекна в своето изказване, че с отхвърлянето на предложението за конституционна промяна, управляващите целят служебна победа.
Интелектуалци внесоха в парламента петиция в подкрепа на едновременни избори за Еропарламент и за Народно събрание. Гласуването на два вида избори в рамките на един месец в летния период ще понижи силно избирателната активност, каза пред журналисти Иван Гарелов, който бе сред вносителите.
Каква ще бъде легитимността на депутатите, ако на всеки четирима, трима не гласуват, попита той. По думите на Гарелов, в условията на криза легитимността на депутатите не трябва да бъде под въпрос.
Той отбеляза, че гласуването в един ден ще спести на българските данъкоплатци над 20 млн. лева. По-високата активност на гласуване е и най-силното противодействие срещу купуването на гласове, смята Гарелов.
Той призова Народното събрание да реши въпроса отговорно, като промени Конституцията в необходимата посока.
Сред подписалите петицията са Георги Лозанов, Илия Божинов, проф. Георги Чапкънов, Михаил Константинов, Румяна Коларова, Димитър Димитров, проф. Петър-Емил Митев. Общо 756 са събраните до момента подписи, уточни Гарелов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!