Л ибия ще получи 1,2 млн. лаптопа по проекта OLPC (One Laptop per Child) на Програмата на ООН за развитие (ПРООН). Правителството е сключило сделка на стойност 250 млн. долара с американска организация с идеална цел за снабдяване с евтини мобилни компютри на всички училища в джамахирията.
Споразумението предвижда доставка на лаптопи за всички ученици, сървъри във всяко училище, техническа поддръжка и сателитен интернет, съобщи миналата седмици в. "Ню Йорк таймс".
С изпълнението на проекта през 2008 г. Либия ще стане първата страна в света, където всички ученици са свързани към интернет чрез образователни компютри, казва президентът на OLPC Николас Негропонте, компютърен изследовател в Масачузетския технологичен институт (MIT).
Той е обсъдил подробности по проекта на среща с либийския лидер Муамар Кадафи, на която двамата са дискутирали възможността Либия да плати доставката на лаптопи и за някои по-бедни африкански страни като Нигерия, Руанда и Чад.
Проектът "Лаптоп за всяко дете" (Laptop.org), който се поддържа от ПРООН, има за цел да осигури компютри за учениците по целия свят на цена около 100 долара единия. Вече са сключени пробни споразумения с няколко страни, вкл. Аржентина, Бразилия, Нигерия и Тайланд.
Първоначално обаче евтините лаптопи ще струват по около 150 долара, но с тенденция да поевтиняват. Това ще бъдат екзотични машини с ръчни манивели и педали, за да могат децата да ги използват и когато няма електричество или пък токът е непосилно скъп.
Лаптопите ще използват процесор на 500 MHz, 128 MB RAM и 500MB флаш памет вместо твърд диск. Интерфейсите се свеждат до четири USB порта и поддръжка на безжична комуникация.
100-доларовите машини ще работят с операционна система с отворен код, каквато е Linux. Дисплеят им ще консумира седем пъти по-малко от настоящите комерсиални продукти и ще може да се чете на директна слънчева светлина.
Тестовите модели ще бъдат предоставени на страните, участващи в експерименталния проект, към края на ноември т.г. Масовото производство на евтините лаптопи започва по план през юли догодина в заводите на тайванската компания "Quanta Computer".
Идеята на проекта "Лаптоп за всяко дете" идва от опита на Негропонте да осигури лаптопи с интернет връзка за децата в Камбоджа. Първата произнесена от тях английска дума е била Google, споделя шефът на OLPC.
Зад инициативата OLPC, освен МIT, стоят още компаниите AMD, RedHat, "Нюз корпорейшън", Nortel и "Гугъл".