0

М ного хора ме питат: "Ама ти защо си толкова против "Белене"? Нали без нея ще имаме режим на тока! Ако можем да изнасяме, ще печелим много." Поради това ще се постарая да изложа моите аргументи, че АЕЦ "Белене" е необоснован проект, който носи изключително високи финансови рискове за бъдещето ни.

Решението за продължаване изграждането на "Белене" беше обявено от г-н Сакскобургготски на 7 април 2002 г. в заключителното му слово пред конгреса на НДСВ. Въпреки липсата на каквито и да било анализи и оценки държавните чиновници уверяваха "Ако не се изгради нова мощност, страната ни ще усети недостиг от 2000 МВ към 2010 г., категорични са от енергийното министерство" (8 януари 2005 г., вестник "Стандарт").

Сега сме в края на 2007 г. и в страната няма недостиг на електроенергия. Инсталираните мощности са около 10 200 МВ, разполагаемите - около 9000 МВ, а максималното потребление - под 7000 МВ. Този голям резерв позволява да се продължи износът на електроенергия, който до края на годината ще надвиши 3.6 тВтч (бел. ред. - един тераватчас е равен на 1 милиард киловатчаса).

Хората смятат, че от износа на ток НЕК печели много повече, отколкото от продажбите в страната. Те обаче не знаят, че от няколко години около 90% от износа минават през частни търговци -

посредници, които обират лъвския пай от печалбата

Това е и един от основните мотиви на корумпираните държавни чиновници да се борят за "Белене" - да грабнат печалбите от износа на ток от нея, а преди това - естествено от комисионите при строителството.

Износ от 3.6 тВтч представлява около 14-15% от сегашното нетно вътрешно потребление. Този резерв би стигнал да покрие увеличаващото се потребление за 5-10 години напред, ако не се пуснат нови централи. Такива обаче се строят, а съществуващите се рехабилитират, като основните проекти до 2015 г. са:

- 2008-2009: Влизане в действие на новата централа в ТЕЦ "Марица-изток 1", мощност 670 МВ, годишно производство около 4.5 тВтч

- до 2010: рехабилитацията на ТЕЦ "Марица-изток" 3 и 2, увеличаване на мощността със 160 МВ и на разполагаемостта, годишно около 4 тВтч повече

- до 2015: според Мардик Папазян (изпълнителен директор на НЕК) увеличение с около 2400 МВ на мощностите от възобновяеми източници, очаквано производство 5-7 тВтч; вече са подадени заявки за включване на 1300 МВ в мрежата

- до 2015 около 320 МВ от старите термични мощности ще бъдат спрени

- планира се в комплекса "Марица-изток" да се изгради и пусне към 2015 г. нова мощност 670 МВ, която сега няма да отчитам.

Лесно може да се пресметне, че към 2015 г. в страната ще има 13.5 - 15.5 тВтч допълнително производство спрямо 2007 г.

Освен това България ще се развива и брутната годишна консумация (БГК) на електроенергия в страната ще нараства. Данните от последните години показват, че през 1999 г. БГК е 36.3 тВтч, през 2003 - 37.1 тВтч, а очакваната за 2007 - около 38.2 тВтч.

Тоест през тези 98 години БГК е растяла с по-малко от 1% на година. Въпросът е с колко ще се увеличи тя в периода 2008 - 2015 г. От НЕК дават нарастване 3% на година, водещо до консумация с около 10 тВтч повече от 2007 г. Икономическият институт на БАН и независими експерти дават нарастване под 1.2% на година, водещо до потребление с 2-4 тВтч повече от 2007 г.

Очевидно прогнозата на НЕК е нереално висока, както и всички досега, но нека я уважим. С отчитане и на двете прогнози към 2015 г. БГК ще нарасне с 4-10 тВтч спрямо 2007 г.

Като се вземат предвид горните данни, към 2015 г. свръхпроизводството на електроенергия (без "Белене") би било 7-9 тВтч (НЕК) и минимум 12 тВтч (БАН). Това означава, че страната ще може да произвежда много повече електроенергия от необходимата й.

С оглед на плановете на другите държави за строителство на централи е много съмнително, че това свръхпроизводство ще може да се пласира на Балканите. Тогава пазарът на електроенергия ще е освободен и големи играчи като Русия и Украйна могат да се намесят на него с евтина електроенергия.

Смятам, че става разбираем

огромният пазарен риск, който се поема

с изграждането на такава огромна мощност като АЕЦ "Белене" - 2120 МВ и възможно нетно производство от близо 13 тВтч на година. Строителството на една АЕЦ е много скъпо, става със заеми и те се изплащат десетки години чрез продадената електроенергия, включително и на натрупаните лихви.

При практически запълнен пазар на електроенергия къде ще се пласира енергията от "Белене"? А ако не може да се продава, кой ще изплаща огромните заеми и лихвите по тях? В края на 2006 г. НЕК обяви, че търси партньори за износа на ток от "Белене" и изглежда, че нито един не се появи.

Надявам се става ясно защо нито един независим икономист в България не подкрепя този проект и защо не се появиха частни инвеститори за него.

Веднага ще ми опонират - нали има 6 компании, които искат да участват в проекта? Да, но как този проект стана атрактивен? Първо, правителството обеща да дава държавни гаранции за заемите. Това означава, че ако инвеститорите не могат да ги върнат, бюджетът, разбирай данъкоплатците, ще направи това.

Вече е взето решение за гарантиране на първите заеми от 600 млн. евро. Второ, НЕК гарантира на потенциалните инвеститори, че поне 15 години ще изкупува произведената електроенергия, но не по 3.5 евроцента/кВтч, а "по цена, определена по формула" (НЕК, 2 май 2007).

Колко могат да са финансовите загуби? Независимо дали електроенергията от АЕЦ "Белене" е много скъпа и/или няма къде да се продава, НЕК е длъжна да я купува поне 15 години. И съответно да взема от консуматорите около 800 млн. евро на година (13 тВтч по 6 евроцента/ кВтч), което за 15 години прави около 12 млрд. евро.

Освен това данъкоплатците ще трябва да изплатят заемите за строителството (6-7 млрд. евро) плюс натрупаните лихви по тях. Както се вижда, има голяма вероятност българските граждани да платят за тази авантюра над 20 млрд. евро, или по 3-4 хиляди евро от всеки гражданин - от новородено бебе до възрастен пенсионер?

Съзнателната измама на гражданите

Тя премина през следните етапи:

1. Твърдеше се, че проектът ще е крайно нужен още през 2009-2010, че началните разходи ще са под 2 млрд. евро, а себестойността - под 2.5 цента на кВтч. Разходите обаче ще са 6-7 млрд. евро, а себестойността - около и над 6 евроцента/кВтч

2. Казваха: за да не изгубим вложените средства, трябва да продължим да строим първоначалния проект на ВВЕР. По тази логика се обяви търг само за руски реактори, в който западните компании не могат да участвуват. След това "изведнъж" се сетиха, че е много по-добре да се строи реактор от ново поколение и разбира се, строителството ще започне от нула.

3. Беше декларирано, че "Белене" няма да бъде финансирана чрез държавни гаранции и договори за изкупуване на електроенергия. Поради това на процедурата по преговорите беше дадена зелена улица. Частни инвеститори обаче не се появиха.

4. За предишните уверения сега никой не се сеща. От правителството с широка ръка се дават гаранции за заемите, а от НЕК - за изкупуване на електроенергията. Естествено появиха се кандидати да инвестират, защото те разбраха, че няма да поемат никакви финансови рискови.

"Белене" и корупцията в енергетиката

Проектът "Белене" с неговата пълна липса на прозрачност представлява един от главните генератори на корупция в енергетиката. Никъде не може да се намери отчет колко средства НЕК е похарчила досега за този проект, защо и откъде са взети. По груби оценки те надхвърлят 300 млн. лв. (без заема от 250 млн. евро). Според мен това е основната причина НЕК да иска непрекъснато повишаване на цените на тока.

Един пример, който не успяха да скрият: За оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) от АЕЦ "Белене" НЕК даде 7.8 млн. долара (около 6 млн. евро), при това същата работа през 2000-2001 беше извършена от "Енергопроект" за около 110 000 долара. За ОВОС на новата АЕЦ в Литва през 2007 г. беше обявено, че на избрания консорциум ще се плати под 60 000 евро, тоест 100 пъти по-малко. На всичко отгоре изследването за Белене е непълно и е вероятно да бъде върнато от Европейската комисия.

Ядрените рискове на проекта

Изясняването на този въпрос би изискало още толкова място. Все пак хората следва да се запитат какво ще се прави с отработеното ядрено гориво и с радиоактивните отпадъци от АЕЦ "Белене"?

Къде ще се съхраняват и погребват те, след като проблемът все още не е решен за тези от АЕЦ "Козлодуй" вече 33 години след пускането му? Как ще се наберат необходимите огромни средства за почистването на площадката на "Белене" след десетилетия, след като от необходимите 2.6 млрд. евро за "Козлодуй" бъдещите данъкоплатци ще трябва да платят повече от половината?

Следва ли да се вярва на твърденията на официалните лица при пълната липса на прозрачност и откритост в информирането на обществото по ядрените проблеми. За сеизмичния риск на площадката на АЕЦ "Белене" и дори за това откъде ще се вземат квалифицирани кадри за качественото строителството на централата.

Въпроси, на които досега не е даден отговор.

dnevnik.bg

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Преди операция: - Докторе, истина ли е, че ще ме оперира студент по медицина? - Да, истина е. - Ами ако нещо сгреши? - Ще…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Знамената на Капитолия ще бъдат напълно издигнати в чест на Тръмп

Знамената на Капитолия ще бъдат напълно издигнати в чест на Тръмп

Свят Преди 18 минути

На следващия ден те отново ще бъдат спуснати наполовина заради смъртта на бившия президент Джими Картър

Пезешкиан: Иран никога не е планирал покушение срещу Доналд Тръмп

Пезешкиан: Иран никога не е планирал покушение срещу Доналд Тръмп

Свят Преди 30 минути

През ноември американското министерство на правосъдието повдигна обвинение на иранец във връзка с предполагаем заговор

С над 150 км/ч: Млад шофьор се вряза в баничарница в Пазарджишко (ВИДЕО)

С над 150 км/ч: Млад шофьор се вряза в баничарница в Пазарджишко (ВИДЕО)

България Преди 1 час

Пътуващият с него 16-годишен младеж е с фрактура на черепа

Река Амазонка тече в обратна посока, защо?

Река Амазонка тече в обратна посока, защо?

Любопитно Преди 1 час

Реката с дължина 6400 км тече от Андите в Перу, прекосява Южна Америка и се влива в Атлантическия океан

САЩ и Армения подписаха споразумение за стратегическо партньорство

САЩ и Армения подписаха споразумение за стратегическо партньорство

Свят Преди 1 час

Договорът предвижда американска помощ за икономически и военни реформи в бившата съветска република

Арестуваха президента на Южна Корея

Арестуваха президента на Южна Корея

Свят Преди 1 час

Юн Сук Йол може да бъде осъден на смъртно наказание или доживотен затвор, ако бъде признат за виновен за подстрекаване на въстание

Парламентът разглежда на второ четене промените в Закона за съдебната власт

Парламентът разглежда на второ четене промените в Закона за съдебната власт

България Преди 2 часа

Ако те бъдат приети, процедурата за избор на главен прокурор ще бъде прекратена

Яжте диета, богата на плодове и зеленчуци

Тази диета е полезна за мозъка и може да пази от рак

Любопитно Преди 2 часа

Мазните риби като сьомга, сардини, херинга и скумрия са отлични източници на омега-3 мастни киселини

<p>15 януари &ndash; България първа в света признава Македония</p>

15 януари – България първа в света признава Македония

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

<p>Продължава да застудява, до <span style="color:#ff0000;">-14 градуса</span> в петък</p>

Продължава да застудява, до -14 градуса в петък

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите дни

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

Свят Преди 9 часа

Мицкоски ще води делегация в САЩ

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Свят Преди 10 часа

Блинкен: Сега топката е в полето на "Хамас"

Четири партии се споразумяха за правителство

Четири партии се споразумяха за правителство

България Преди 11 часа

От ПГ "Демокрация, права и свободи" - ДПС ще подкрепят правителство на ГЕРБ-СДС, БСП-"Обединена левица" и ИТН

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Свят Преди 11 часа

Чехия вече не се нуждае от внос на руски петрол

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 12 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 12 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд