Ф ренски командоси поеха контрола над ферибот, отклонен от част от неговия екипаж. Темата е водеща за голяма част от френските вестници днес.
Една рядка и невероятна гледка, както коментира събитието и "Хералд трибюн". При хода на цялата операция нямаше никакво насилие, отбелязва "Франс соар".
За първи път в историята на Франция стачка на пристанищните служители и моряците на корабната компания "Национална корсиканска средиземноморска компания" приключи с мащабна военна операция, в която участваха военноморски командоси и служители на десантните войски, коментира и "Российская Газета".
В ранните часове на 28 септември маскирани мъже блокираха централния вход на пристанището в Марсилия, подпалиха товарните платформи и построиха барикада.
Полицията прибегна до употребата на сълзотворен газ и щурмува барикадите. Двама от членовете на профсъюза бяха арестувани. Работата на пристанището в Марсилия беше практически прекъсната още на 27 септември.
В 24-часовата стачка участваха докери и моряци, обслужващи морските маршрути до Корсика, Сардиния, Алжир и Тунис. Властите продадоха компанията на инвестиционна група "Батлър", която обяви, че ще реорганизира предприятието и намекна, че около 400 служители могат да бъдат съкратени. Това предизвика крайни действия от страна на стачкуващите, разказва изданието.
"Паризиен" обаче е категоричен, че темата е доста сериозна за премиера Доминик дьо Вилпен. Операцията беше жалка, категоричен е от своя страна "Юманите". Изданието посочва, че военните действия са били напълно необосновани и диспропорционални на фона на протеста на стачкуващите.
В поведението си към "Национална корсиканска средиземноморска компания" държавата показа изключително безотговорност, коментира от своя страна "Монд". А "Курие Пикар" иронично допълва: "Станахме свидетели на едно малко военно бижу по отношение на стратегията на командосите".
Въпреки нарастващия натиск от страна на останалите 24 страни членки на ЕС,
Австрия настоя преговорите за приемане на Турция да започнат само ако бъде предложена ясна алтернатива на пълноправното членство, отбелязва "Хералд трибюн".
Австрийският канцлер Волфганг Шусел поиска европейските страни да дадат на Турция статут, който да позволява прекъсването на частичното или пълното й членство в съюза в случай, че блокът реши, че страната не може да покрие европейските стандарти или че ЕС не може да приеме нов член.
Започването на преговорите трябва да бъде одобрено от всички страни членки на срещата на външните министри в Люксембург, която ще се проведе в понеделник.
Австрия е страната, настроена най-скептично към приемането на Турция в ЕС. Въпреки това Шусел поздрави турския премиер Реджеп Таип Ердоган и външния министър Абдулла Гюл за проведените реформи в правителството, допълва изданието.
Проектобюджетът на Франция за 2006 г. е един от основните акценти за френската преса. Темата е водеща и за "Фигаро":
"Деликатно е да се коментира бюджета за 2006 г. предвид факта, че общото състояние на френската икономика не е блестящо и дефицитът трудно се поддава на контрол. Може да се каже, че Франция се вмества в предвидения дефицит и финансовата маневра на правителството е достатъчно деликатна.
Предприетите от правителството стъпки за осъществяване на икономии, както и за децентрализация на икономиката в национален мащаб, са твърде плахи.
Предвижда се намаление на броя на държавните служители, а обществените разходи ще бъдат, както и през 2005 г., в рамките на 53-54% от брутния национален продукт, което е много важно предвид големия бюджетен дефицит.
Реформата в сферата на общественото осигуряване все още не е постигнала очакваните резултати. Тази категорична управленска маневра на правителството на Доминик дьо Вилпен в очакване на данъчните реформи през 2007 г. без съмнение е малко рискована предвид факта, че предстоят президентски избори.
Важното, което трябва да се каже е, че този бюджет се основава на доста оптимистичните прогнози за икономически растеж, които са от 2 до 2,5% за 2006 г., а някои експерти са още по-оптимистично настроени", коментира журналистът от "Фигаро" Ив Треар.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!