Пе ектът ?Финансови игри Незнайко? се реализира в партньорство с образователен център ?Незнайко? и Фондация ?Интермедия? в двете столични основни училища ? 106-то ?Григорий Цамблак? и 163-то ?Димитър Талев?.
Проектът “Училищни финансови игри-игрите на Незнайко”, финансиран по програма “Училището—желана територия” на Министерството на образованието и науката, вече реализира успешни резултати, съобщи Николина Георгиева, изпълнителен директор на фондация “Интермедия”. Целта на проекта е да повиши финансовата култура и да даде допълнителни знания за управлението на финанси, личните бюджети и инвестиции.
Проектът “Финансови игри Незнайко” се реализира в партньорство с образователен център “Незнайко” и Фондация “Интермедия” в двете столични основни училища – 106-то “Григорий Цамблак” и 163-то “Димитър Талев”.
Бюджетът на проекта е 14 500 лв. Изпълнението на инициативата стартира със закъснение през ноември 2007 г. заради учителската стачка, а трябваше по план да започне на 1 октомври.
В рамките на инициативата се издава и информационен бюлетин на клубовете “Незнайко” при двете училища.
Според партньорите по проекта, мотивът да се ангажират с просветителските дейности е, че игрите са предизвикали интереса на учителите и училищното ръководство. Изпълнителите разработили модела на училищен клуб, който да стане средище за забавление и обучение чрез игра. Финансовите игри са особено популярни в американските училища и тепърва навлизат в европейската образователна система, пояснява Георгиева. Казусите, които се решават в процеса на игра, са взаимствани от ежедневието на децата, от взаимоотношенията им с родителите и търговски обекти. Когато учениците взимат решението какъв избор да направят, те прилагат собствен опит и поемат сами рисковете за инвестициите с виртуални пари. Така се учат да управляват парите си, без да ги губят.
В българското училище липсват занимания за получаване на общодостъпна икономическа информация, познания и елементарна финансова култура, необ-
ходима за младите хора в динамично развиващата се пазарна икономика.
Финансовите игри „НеЗнайко” предлагат забавен, лесен начин за създаване на практически навици и умения, необходими за постигане на финансов просперитет, дават знания, умения и навици за генериране, управление и умножаване на пари.
Игрите запознават децата с основните понятия, давайки точна представа и тълкуване на думите, кара ги да мислят и да създават нови разнообразни финансови варианти, подтиква ги да търсят и ползват финансово изгодни предложения.
В игрите са включени ученици от 3-ти до 8–клас, които участват индивидуално или в паралелка, с отбори между паралелки и класове или се състезават срещу своите родители.
Игрите са отворена система за копиране на казуси от действителността, които дават възможност на децата да упражнят и усетят развитието и последиците на
една реална възможност.Провеждат се под формата на занимание в два учебни часа в помещение, оборудвано с маси и столове. Всяка маса трябва да е с шест работни места и място за водещия на играта—учителя. В едно помещение могат да бъдат провеждани до четири игри едновременно на четири отделни маси. В специално оборудваните помещения има и шкаф за работните материали
както и компютър и принтер. Обучението чрез финансови игри ще завърши с провеждане на състезания между паралелки и класове, а на 1 юни 2008 г. ще се проведе състезание с участие на родители.
Чрез участие в игрите учениците:
-се запознават с различни способи за правене на пари;
-разбират как се генерират приходи и как се правят разходи;
-учат се как да забелязват пропуски в пазара ( предлагането и търсенето);
-учат се как да уважават труда във всичките му проявления и ще разберат неговата цена
-опознават и се учат да боравят с финансовата терминология;
-учат се от ходовете и решенията си (грешни или правилни) без да плащат в действителност;
-придобиват нови знания за парите и изграждат съвременно отношение към тях;
-учат се да водят статистика и разбират каква е ползата й в боравенето с пари;
-развиват качествата комбинативност и екипност;
-забавляват се, докато учат и неусетно усвояват нелеката финансова материя.
Проектът ще приключи през юни с национално онлайн състезание с финансови казуси. В това състезание ще могат да се включат всички желаещи от цялата страна.
"НеЗнайко" ООД притежава авторското право върху "Игрите на неЗнайко". Екипът му провежда обучение на учители (водещи на игрите), разработва поетапно игровите нива, ситуационните карти, разработва тестовете за конкурсите и състезанията, подготвя съпътстващи обучителни материали за включване в електронната платформа за обучение на водещи на игрите.
Екипът на Интермедия разработва уеб базираната платформа за обучение на учителите за водещи, интегрира е-съдържание за съпътстващо обучение на учениците и ще внедри към платформата тестови ресурс за годишното онлайн тест състезание. Инструктори на Интермедия провеждат обучение на учителите как да използват електронна платформа и да работят с тестовия софтуер. Предаването на знания на преподавателите и администрирането на проекта се извършва чрез платформата за дистанционно обучение Dokeos (http://106ou.intermedia-bg.com/proekt/). Ще изработи уебстраница и ще я администрира до края на учебната година, ще направи медийно представяне на проекта ще изработи презентационен диск с видеозаписи на състезания, интервюта с участници, публикации в специализирани издания за образованието.
Клуб “Незнайко” проведе първото училищно състезание за купата на “Интермедия” в двете СОУ-та. Участниците бяха селектирани въз основа на успешното представяне в седмичните занимания. Желаещите за участие бяха повече от регламентираните участници. Интересът към игрите беше огромен и водещите учители проведоха вътрешни състезателни игри за избор на два тима, които да се състезават за приза “Супер отбор 2007”. През месец март ще се проведе клубно състезание за купа “НеЗнайко”. Тогава ще играят дете и родител в екип.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!