
Проектът за платформа за електронна търговия под името faceCart спечели ?златния медал? в първия етап от регионалното състезание за иновации в технологиите NOVATechCom, спонсорирано от Intel Education. Представянето, оценяването и класирането на проектите се извърши на 29 юни в София. Организатори за втора поредна година са Българският институт за мениджмънт и технологии (БИМТ), Институтът за Технологии и Развитие (ИТР) , Българският ИКТ клъстер и Софийският университет ?Св. Климент Охридски?.
Разработката на отбора-победител е дело на двамата таланти ? Александър Петров и Христо Йончев (отляво-надясно на снимката), които работят в софтуерната фирма Unicoders, които следват специалност ?Информатика? в Софийския университет.

Двамата предприемачи са регистрирали и компания специално за проекта, която също носи името FaceCart. Първоначалните оценки за продукта показват, че в края на първата година ще се отчете загуба от 550 хил. долара, и съответно това е търсената инвестиция. Макар сумата да изглежда внушителна, идеята е, че се прави вложение в дългосрочна стратегия, която предвижда допълнително разширяване и усъвършенстване на платформата и архитектурата. ?Системата за електронен бизнес, плод на техния труд, е на фаза проектна разработка и е завършена на 60%. Търговците използват такава платформа, за да създадат свои уникални онлайн магазини. ?Платформата е изключително интерактивна и позволява на клиентите в реално време да виждат резултатите от действията. Ако потребителят допусне грешка, тя се отразява в системата и потребителят получава информация за това?, обясни Петров. След тестването и достигането на продукта до фаза на готовност за пускане на пазара, на първо време достъпът до платформата ще е безплатен и най-вероятно софтуерните лицензи за работа със системата ще са с отворен код. Идеята е в началния етап продуктът да добие по-голяма публичност и популярност, а на следваща фаза лицензите може да са платени. Очаква се до края на годината проектът да е готов и да може да се изтегля от уебсайта на facecart.com за платените лицензи, за лицензите с отворен код вероятно ще бъде facecart.org.
На втора позиция е класиран проектът HiControl за информационни решения в областта на сигурността, който ще е адресиран към социалния ефект, а именно подпомагане и наблюдение над болни, деца, хора с увреждания, възрастни лица и лица в неравностойно положение. Прогнозната търсена инвестиция в проекта е 400 хил. долара. Ръководител на екипа на проекта е Траян Илиев.
Третата награда и наградата на публиката грабна разработката на технология за провеждане на входящи и изходящи разговори чрез GSM през Skype. Проектът е за нови функционалности към вече съществуващия продукт MobiGater.
Тази година девет отбора представиха своите бизнес планове в открита презентация пред публика, експертно жури и потенциални инвеститори. Класираните на първо и второ място проекти ще бъдат допуснати да се състезават с регионалните си конкуренти на втория етап на състезанието. Втория етап ще се проведе на 5 октомври, 2007 г. в Букурещ, Румъния, където първата награда, осигурена от Intel Education, е в размер на 20 000 долара, втората награда е 10 000 долара, а наградата на публиката е 2 500 долара. Регионалните победителите ще продължат да се състезават на световните финали в Berkeley, University of California.
Останалите български проекти на първия етап на състезанието представиха технология за 3D визуализация, предназначена за електронни магазини за дрехи; иновационна платформа за електронна търговия; софтуер за визуализация на музика за целите на развлекателната индустрия; технология за трансфер на цифрови изображения и видео от мобилни устройства към централи; високотехнологично решение в областта на сигурността; иновационна технология за машинен превод; технологични решения за индустрията ? иновационна технология за рязане на метал и нано-мехатронни цифрови металорежещи машини и системи.
Критериите за оценка на проектите са фокусирани върху иновативността, качествата на продукта или услугата, размера на търсения пазар и финансовото планиране.
Миналогодишните победители в регионалното състезание NOVATechCom - Петя Асенова, Николай Прокопиев и Богомил Цеков, получиха възможност да реализират проекта си за софтуер за финансови услуги за крайния потребител. Основният инвеститор в създадената специално за целта компания ?ФинСити? е ?Икономедиа?. Тя инвестира в реализирането и развиването на услугата, която се очаква да е на пазара до началото на октомври тази година.
Източник: IDG.BG