Екип от Американски университет в България грабна първата награда за изключителни постижения в ИКТ на тазгодишното, шесто, издание на Научно-образователно Експо, организирано от ICT Media, Държавната агенция за информационни технологии и съобщения, ПРООН и Младежкото иновационно и информационно общество АБ. Проектът „Система за достъп до цифрови и аналогови информационни ресурси Library Link Resolver" с ръководител доц. Волин Карагьозов от катедра „Компютърни науки" на ВУЗ-а бе отличен на специална церемония, която се проведе на 27 септември 2007 г. в рамките на Международния технически панаир „Есен 2007" в Пловдив.
Второ място зае разработката на Технически университет - София, катедра "Компютърни Системи" за виртуален скрининг и компютърно моделиране за дизайн на лекарствени средства с ръководител доц. Пламенка Боровска. Тя бе включена с представяне и в семинарната програма на БАСКОМ, насочена към малките и средни предприятия. Нейната колега доц. Елена Шойкова (ТУ-София) спечели една от специалните награди на Microsoft България за проект, разработен с технологиите на компанията, наред с колегите си от ФМИ, СУ, представили два проекта на Експо-то, както и Технически университет - Варна, катедра „Компютърни науки и технологии", който пък зае третата позиция на стълбицата на победителите с проекта „IntelliVision - Система за речево представяне на графични изображения", с ръководител гл. ас. Христо Вълчанов.
Първата поощрителна награда отиде при екипа на Специализираното висше училище по библиотекознание и информационни технологии и неговата интегрирана библиотечно-информационна RFID система за автоматизиране на дейностите в Библиотечно-информационен център на СВУБИТ (реализирана съвместно с Библиотечно-информационния център на СВУБИТ и компаниите "БУЛСИСТ-БГ" ООД и "Про Лангс" ООД).
Вторият поддържащ приз бе връчен на екипа на Факултета по математика и информатика от Софийски университет "Св. Климент Охридски", воден от Йордан Димитров с проекта „Създаване на продукт, работещ с мисловни карти, с цел използването му в образованието от ученици, студенти и преподаватели (Bookvar)".
Третата поощрителна грамота отиде при интердисциплинарния проект на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски" „Съвременни методи, средства и технологии в диагностиката, консултирането и обучението на лица с увреждания" (доц.дмн Георги Тотков и доц.д-р Дора Левтерова), разработен съвместно от факултетите по педагогика и информационни технологии на ВУЗ-а.
Победителите в Експо-то бяха избрани от специална комисия, включваща представители на организаторите, на министерството на образованието и науката, на организации от ИКТ сферата като БАИТ и БАСКОМ и др. Призьорите се състезаваха за отличията наравно с общо 12 разработки от 10 висши учебни заведения, подбрани след първична селекция между близо 40 проекта от 23 български образователни и научноизследователски институции от цялата страна, по критериите иновативност и практическа приложимост.
Наградите за участниците бяха осигурени от компании от ранга на Motorola България, Едимит, Brother България, Hewlett-Packard България, BBS и Xerox България.
Американски университет в България /Катедра Компютърни науки
Library Link Resolver - Проектът е с продължителност септември 2006 - септември 2007. Library Link Resolver е система за достъп до цифрови и аналогови информационни ресурси осигурявани както от платени доставчици, така и от доставчици с отворен достъп, включващи електронни списания, статии, аудио, видео записи, книги, вестници и др. Системата преобразува получаваните в различни формати (MARC, CSV, OAI, Z39.50 и др.) мета-данни в унифициран формат, създава валидирани XML документи, които се съхраняват в XML базиран търсещ сървър. Крайният потребител използва единичен, унифициран, мощен интерфейс за търсени във всички информационни ресурси. Системата е изградена на базата на open-source компоненти - CentOS Linux, Java и Apache Tomcat servlet контейнер и Solr Enterprise Search Server. Ръководител на екипа: доц. Волин Карагьозов
ПУ "Паисий Хилендарски"
Съвременни методи, средства и технологии в диагностиката, консултирането и обучението на лица с увреждания - Проектът е стартирал през 2006 и ще приключи през 2008 г. Представени са резултати от изследвания в областта на диагностиката, консултирането и обучението на лица с увреждания. Изведени са данни и е направен анализ на резултати от диагностични и консултативни процедури със съвременни технологии на деца и възрастни със специални образователни потребности. Част от резултатите са представени под формата на учебни материали и е-тестове, предназначени за лица със специални образователни потребности в среда за електронно обучение "BEST" (разработка на екипа). Ръководител на екипа: доц.дмн Георги Тотков и доц.д-р Дора Левтерова
Софийски университет "Св. Климент Охридски", Факултет по математика и информатика
Създаване на продукт, работещ с мисловни карти, с цел използването му в образованието от ученици, студенти и преподаватели - Приложението се казва Bookvar и представлява приложение за интерактивно изграждане на идеи и визуализиране на данни. Той е средство за лесно и бързо запомняне на информация. Базиран е на идеята за мисловното картиране (mind mapping). В нейната основа е използването на мисловни карти (mind maps) за визуализиране и по-лесно възприемане на информация. Мисловните карти могат да се използват във всяко едно отношение на учебния процес:
- за осмисляне и визуализиране на нова идея;
- за организиране и интерактивно представяне на учебния материал;
- за подобряване на паметта и концентрацията;
- за водене на бележки по време на учебния час;
- за изготвяне на презентации.
То ще помогне на учителите да водят по нов и различен начин уроците. Те ще могат да ползват мисловната карта за провеждане на урока, с който научаването на един урок става много по-бързо и лесно. Ще им позволи да провеждат тестове и да изпитват учениците. Работейки няколко човека, заедно по една карта на учениците ще им бъде много по-забавно и по-лесно да научат уроците си. Така, използвайки тази техника на учене, те ще постигат много по-добри резултати за по-кратък интервал от време. Ръководител на екипа: Йордан Димитров, с участието на Деян Варчев, Ивайло Братоев, Стефан Добрев, Стефан Захариев
Специализирано висше училище по библиотекознание и информационни технологии, Библиотечно-информационен център
Интегрирана библиотечно-информационна RFID система за автоматизиране на дейностите в Библиотечно-информационен център на СВУБИТ - Системата е предназначена да обслужва БИЦ на СВУБИТ като включва всички библиотечни процеси /регистриране на читатели, издаване на читателски RFID карти, регистриране на читатели при посещение в БИЦ, идентификация на библиотечни документи с помощта RFID тагове, автоматизиране на процесите по заемане и връщане на библиотечни документи и инвентаризация на библиотечните фондове. Системата се основава на RFID технологията и се прилага за първи път в България в областта на автоматизацията на библиотечните дейности. Екип: БИЦ на СВУБИТ, "БУЛСИСТ-БГ" ООД, "Про Лангс" ООД
Технически университет - Варна, кат."Компютърни науки и технологии"
IntelliVision - Система за речево представяне на графични изображения - Проектът е студентска разработка и предстои да се развива и през 2008 г. Разработката представлява Web-базирана система за улесняване на достъпа до графична информация на хора с увредено зрение. Системата се състои от два основни компонента - за натрупване на текстови описания на графични изображения и за генериране на реч, възпроизвеждаща тези описания.
Натрупването на текстовите описания се извършва под формата на игра, при която чрез човешката логика се постига подробно описание и категоризация на изображенията. Използването на игровия подход позволява прилагане и съчетаване на простота, удобство, удоволствие и ефективност при рутинната дейност на процеса на описание.
Натрупаната по този начин информация в база от данни се използва в последствие за генериране на звуково описание на изображения, както чрез десктоп, така и чрез Web приложения. Системата използва последните технологии на Майкрософт в областта на програмирането - Visual Studio 2005, .NET Framework 2.0/3.0, SQL Server 2005, AJAX, XML, ASP.NET. Проектът е посветен на Европейската година на равните възможности за всички. Ръководител на екипа: гл.ас.инж.Христо Вълчанов
Технически Университет - София, Катедра "Компютърни Системи"
Виртуален скрининг и компютърно моделиране за дизайн на лекарствени средства - Проектът е стартирал в началото на тази година и ще продължи до 2009 г. Разработката на лекарствени препарати с прилагането на последните достижения на молекулярната биология, квантовата физика и химия, биоинформатиката и най-новите информационни технологии е едно от най-бързо развиващите се направления на високотехнологичните изследвания в света. Основната цел на проекта е с обединените сили на специалисти от различни области от Технически Университет - София, Софийски Университет, БАН и Военномедицинска Академия, да бъде създадена интердисциплинарна лаборатория по виртуален скрининг и компютърно моделиране на кандидати за лекарствени препарати. В лабораторията ще бъде изграден високопроизводителен компютърен център, който ще позволи да се провежда моделиране на свойствата на биологични молекули и техни свързани комплекси. Предвижда се да бъдат разработени нови физически и числени методи, водещи от една страна до опростяване на алгоритмите при моделиране на биологични молекули и молекулни комплекси и до ускоряване и повишаване на производителността на изчисленията от друга. Тези методи ще бъдат приложени за компютърно моделиране на пространствената структура на експериментално получени мутанти на гама-интерферона и неговия рецептор, както и виртуална мутагенеза на белтъка и експериментална проверка на ефектите от нея. Научните резултати от реализацията на проекта ще бъдат база за провеждане на съвместни изследвания с водещи научни колективи от Европа и света с близки интереси. Ще бъдат обучени кадри в бързо развиващите се нови области на структурната и системната биология и биотехнологичната и фармацевтична индустрии. Ръководител на екипа: доц. д-р инж. Пламенка Иванова Боровска.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!