Продължава да се покачва нивото на р. Дунав в българския участък.
При Видин за последното денонощие водата се е покачила с шест сантиметра и е достигнала 766 сантиметра, съобщиха от хидрометеорологичната станция в Ново село.
При самото Ново село днес нивото е 703 сантиметра, като е регистрирано покачване от пет сантиметра.
Има залети малки площи от земеделски земи в района на Видин, съобщи за БТА Димитър Йоцов, ръководител на хидро-технически район Видин. Според него покачването на река Дунав през последните дни се дължи на падналите дъждове, като за района на Видин са между 16-20 литра. Състоянието на защитните диги при Видин е добро.
При Лом нивото
на реката се е покачило с 2 сантиметра за последното денонощие и е
достигнало 782 сантиметра, съобщиха от местната администрация.
Община Лом остава във втора степен на готовност за действие "Постоянно наблюдение". Екипи на общината и фирма "Напоителни системи" обхождат дигите и следят за поява на пробойни в тях и за подпочвени води в местата зад защитните съоръжения. За момента няма опасност от заливане на селища и обработваеми земи в ломския участък на реката, обявиха от общината.
Заради високото ниво на подпочвените води някои участъци от Дунавския парк и от района на пристанището в Лом са заблатени. Пристанището обаче работи на пълни обороти.
Нивото на Дунав при Козлодуй е 738 сантиметра и е далеч от критичния воден стоеж на реката от 870 сантиметра, при който се въвежда първа степен на опасност. При Оряхово нивото на реката е 656 сантиметра, което по-високо от критичния воден стоеж от 644 сантиметра, но е далече от първата степен на опасност, която се въвежда при 800 сантиметра, уточняват от областната администрация във Враца.
При Русе днес нивото на реката е 705 см спрямо условната кота "нула". Прогнозите за следващите два дни е то да спадне с 10 см.
Повишението при Силистра днес е 20 сантиметра, но то не създава опасност за вододайната зона, съобщиха от силистренската фирма за водоснабдяване и канализация. Измереното ниво на Дунав край Силистра е 687 сантиметра, показва справка от силистренското представителство на агенцията за проучване и поддържане на плавателния път по Дунав. Критичното ниво в този участък е 777 сантиметра.
Според директора на Агенция "Проучване и поддържане на река Дунав" (АППД) в Русе Павлин Цонев няма опасност от сериозни наводнения в българския участък на реката.
Експертите на Агенцията извършват наблюдения на водното ниво на всеки три часа. Защитните диги в българския участък на реката са в добро състояние.
Наблюдавайки ситуацията в Средния Дунав, прогнозата за следващите три-четири дни е водното ниво да се задържи в тези си граници, обясни Цонев.
Ако притокът на водите в язовир "Студен кладенец" през следващите часове продължи със същото темпо, съоръжението ще влезе в режим на преливане, съобщи Атанаска Тунтова - директор на Басейновата дирекция "Източно-Беломорски район".
По данни към 13,00 ч. в язовир "Ивайловград" има достатъчно свободни обеми - над 24 млн. куб. м. Язовир "Доспат" вече не прелива, а язовир "Кричим" се изпуска контролирано, допълни Тунтова.
Няма опасност от преливане на реките Марица и Тунджа, за които дирекцията има система за ранно предупреждение, каза Тунтова. По думите й към 13,00 ч. код "жълто" за нивото на водите на Марица има за Харманли и за Пловдив.
В района на град Елхово нивото на Тунджа леко се е повишило и клони към код "жълто", но на този етап можем да бъдем напълно спокойни, каза още Тунтова. По думите й прогнозата е за спиране на валежите, което означава, че нивата в следващите дни ще "паднат".
Подробна прогноза за времето у нас в Sinoptik.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!