Продължава издирването на двамата затрупани миньори в рудник "Ораново" край Симитли. При инцидента, станал към 9,30 ч. вчера, загинаха двама техни колеги - 40-годишният Асен Стойнев и 45-годишният Христо Младенов.
Спасители на смени над 20 часа продължават издирването на 300 м под земята на 35-годишния Иван Лазаров и 42-годишния Николай Михайлов.
В хода на спасителните работи в мина "Ораново" в работят 26 души под земята - 20 от редовна смяна и шестима души от Минно-спасителната служба-Бобовдол.
Ден на траур е обявен днес в община Симитли
в памет на двамата загинали миньори, съобщи кметът на общината Апостол Апостолов.
Двамата ще бъдат погребани днес. В 16 ч. е погребението на Асен Стойнев, а Христо Младенов ще бъде погребан в 17 ч. в родното му село Полена.
Наследниците на загиналите миньори ще получат по 10 хил. лв. еднократна помощ, реши правителството.
На пресконференция след заседанието на МС зам.-министърът на труда и социалната политика Светлана Дянкова каза, че отделно от тази помощ на близките ще бъдат изплатени еднократно по 540 лв. по линия на КСО, а фонд "Социална закрила" ще поеме разходите по погребенията.
С пари по линия на КСО ще се подпомогнат и пострадалите миньори, след като се установи точният им брой.
Община Симитли също ще реши как да подпомогне семействата на загиналите на извънредна сесия на общинските съветници в следващите дни.
Управителят на минното предприятие Валери Манов съобщи, че първоначално
семействата на загиналите ще бъдат подпомогнати
с по 5000 лв., а според последния разговор, който той е имал със собствениците на мината, те са заявили, че всяко от семействата ще получи и по около 50 хил. лв. обезщетение.
КНСБ пък ще изплати по 3000 лв. еднократна помощ на семействата на жертвите и ще даде стипендии по 40 лв. месечно на непълнолетните им деца, съобщи пред журналисти президентът на Конфедерацията Пламен Димитров.
Междувременно спасителните екипи вече са успели да преодолеят скалния къс, на който са се натъкнали сутринта, и продължават да разчистват свлачището с надеждата да достигнат по-бързо до заградените от него миньори.
В 14,00 ч. в галерията са влезли 36 работници от втората смяна, от които петима спасители от Централната минноспасителна служба в Бобов дол и един фелдшер, съобщи областният управител на Благоевград Муса Палев. На място е поканен екип на "Минпроект" с ръководител инж. Хубенов, както и проф. Михайлов от Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски". Екипът е направил експертна оценка на ситуацията и е консултирал действията по разчистването на минната галерия. Взето е решение за отстраняване чрез раздробяване на скалния къс.
Спасителите вече са достигнали до 20-ия метър на галерията.
Палев съобщи, че кризисният щаб, който ръководи спасителните дейности, няма пряка връзка със собственика на мината Красимир Михайлов и той не е идвал тук. Той отказва да се яви в рудника, допълни Палев, а защо - не мога да ви кажа, не съм разговарял с него. За Михайлов е питал и министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, който и днес дойде в рудника заедно с министъра на труда и социалната политика Хасан Адемов."Всяка мина трябва да има отряд, но той е съставен от доброволци. Наистина, създадена е организация, но докато дойде специализираният екип е минал приблизително един час", каза по-рано пред БНТ министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, запитан дали е направено всичко необходимо по отношение на спасителните мерки още в началото.
"Тази трагедия, за съжаление, се е случвала и преди. Това означава, че трябва да се обърне голямо внимание на условията на труд - не само в мините, а и във всички браншове. Крайно време е също така синдикатите да свършат своята работа - да сигнализират, да се противопоставят срещу лошите условия на труд", призова Стойнев.
Мината в "Ораново" дава прехрана на над 200 семейства от района,
тя е жизненоважна, но не може да сме поставени пред избора "живот или прехрана", каза още той и съобщи, че се прави проверка на концесионния договор.
Доколкото разбирам не всичко е изрядно в този концесионен договор, каза Стойнев и уточни, че до края на седмицата ще има яснота по въпроса.
"Това беше едно тъжно заседание на Министерския съвет. Скърбим за загубата на миньорите", заяви вицепремиерът Даниела Бобева, цитирана от БГНЕС.
По думите й по-голямата част от днешното заседание на кабинета е било посветено на взимането на
по-сериозни мерки за сигурност и проверка на работата на рудниците в България.
Под "мерки" се имало предвид извършването на проверки и въз основа на техните резултати предприемане на по-нататъшни действия.
"В периода от 2008 г. до момента Главната инспекция по труда е извършила 31 проверки за спазването на трудовото законодателство в мината. Констатирани са 163 нарушения, от тях 124 са по безопасността на труда и здравословните условия на труд.
Рудник "Ораново" се проверява четири пъти годишно. Това са стандартни проверки", каза вицепремиерът.
Зам.-министър Дянкова представи
хронологията на вчерашния инцидент в рудника:
в 9,14 ч. в галерията изтича кал с вода и едри скални късове, заградени остават двама миньори, а други двама са затрупани.
Спасителните дейности са започнали веднага, няма забавяне. Първият от опитите е за подаване на чист въздух. На мястото на инцидента пристигат минни спасители от Бобовдол, което е на около 50 км от рудник "Ораново".
След около три часа са открити двама от миньорите, които са загинали. От тогава до днес продължават спасителните дейности за откриването на другите двама миньори.
Зам.-министърът посочи още, че социалното министерство не прави разследване за причините, довели до инцидента, тъй като отговорности за това имат и други институции.
"Може би до инцидента се е стигнало по няколко причини. Едната от тях е човешка грешка. Друга причина могат да бъдат занемарените условия на труд в рудника. Третата причина би могла да е свързана с някаква природна сила", отбеляза още Дянкова.
Рудник "Ораново" е сред насрочените за обсъждане
за съдбите на мините на Браншовия съвет по въгледобив, каза пред агенция "Фокус" Валентин Вълчев, председател на Федерацията на независимите синдикати на миньорите.
В Министерството на икономиката и енергетиката се провежда браншови съвет по въгледобива, който беше договорен още миналата седмица.
"Въпреки инцидента, той ще се състои. Темата на съвета е въгледобивът в Югозападна България относно намалените товари на ТЕЦ "Бобовдол". Това, което се предвижда в новия микс за електроенергията - да няма голямо натоварване на ТЕЦ "Бобов дол", означава затваряне и ликвидиране на мините "Станянци", "Бели брег", "Чукурово", както и 20-процентни съкращения в мините в Перник и Бобовдол.
Другата мина, която днес трябваше да коментираме, е точно "Ораново", каза Вълчев.
Според него засега не може да се каже дали има виновен за инцидента в рудника и кой е той.
"На мястото на инцидента бяха и Главна инспекция по труда, дознатели, експерти, прокурори. Нека излязат техните заключения, всичките резултати от проверките. Нека да не обвиняваме някой, без да имаме данни", каза Вълчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!