Според министъра на здравеопазването съставката е била налична само в червения пипер (paprika), който някои производители смесват нелегално с вносна подправка.
Нивата на афлатоксин в някои от пробите са били 10 пъти по-високи от позволеното, оповести министърът, но добави, че е малко вероятно да бъде засегнато здравето на потребителите, освен ако те не ядат по половин килограм червен пипер на седмица.
Големият скандал се разгоря още в сряда, а токсинът бил открит при проверка на вноса от Южна Америка и Испания, уточни БНР в кореспонденция от Будапеща.
Оказва се, че страната внася оттам по 950 тона годишно заради ниската цена и хубавия цвят, като средната годишна консумация на червен пипер в Унгария е около 600 г на човек.
Така тайната на дълбоко червения унгарски пипер придоби публичност и не се знае нейното бъдеще, коментира БНР и допълва, че още в първите минути след обявяването на новината от цялата търговска мрежа над 15 световноизвестни вериги, но и от малките магазини, останали вече оскъдни на брой, "червеното унгарско злато" е било иззето.
На паникьосаните потребители беше препоръчано да не консумират червен пипер поне няколко дни, до следваща наредба, тъй като отровните южни смески са употребени от всички унгарски фирми производителки.
Засега не е известно за колко дни от менюто на унгареца трагично ще отпадне гулашът във всичките му форми, а неприятната новина е, че смеските са оцветили и овкусили пипера още в края на септември.
Лекарите от унгарската ХЕИ успокояват консуматорите, че малките количества, които са погълнали, няма да са фатални за организма, както и че отровното вещество може да има болестотворен ефект след по-продължителна употреба, но отровата е факт, който плаши унгарците и компрометира хранителната им промишленост.
Междувременно предприемчиви селяни вече предлагат за продан торбички с безценната подправка собствено производство, в леко оранжевия цвят на унгарските чушки, разказва БНР.
Причината за появата на токсина била плесен, която не виреела при унгарския климат, а в тропиците, обясни още здравният министър.
Той уточни, че безопасни са партиди, чийто срок на годност изтича след 15 април 2005 г., добавя Би Би Си.
Унгария на свой ред изнася около 5000 тона червен пипер годишно, но засега не е ясно дали има експорт от заразената подправка.
В страната се отглеждат над 40 различни сорта червен пипер.
Наложената забрана за продажба засяга и продукти, произвеждани с червен пипер, например колбаси, което усложнява задачата на ресторантите да се справят с кризата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!