Ш ефът на фалиралата Агробизнесбанк Христо Александров,получи присъда 10 години лишаване от свобода по делото за застрахователното дружество "МИК".
Другият обвиняем - професорът по застрахователно право Христо Драганов, бе осъден на две години условно с три години изпитателен срок.
Присъдите бяха прочетени в първия работен ден след празниците, а делото за присвояване на крупна сума от "МИК" приключи миналата седмица. Процесът продължи близо 10 години.
От наказанието на Христо Александров се приспада излежаното от него време в ареста - около две и половина години. Присъдата подлежи на обжалване. В момента Александров е с мярка за неотклонение "подписка".
Той бе обвине, че между 1 април 1992 г. и 12 октомври 1994 г. "при условията на продължавано престъпление, в качеството си на длъжностно лице - управител на финансово-брокерска къща "Пловдив", е присвоил чужди пари на обща стойност 208 703 569.22 лв."
Сумата е била собственост на "Автомобилно застраховане - МИК" АД. Парите са били връчени на Александров да ги пази и управлява в качеството му на управител на ФБК "Пловдив". По смисъла на закона присвояването е в особено големи размери.
Бившият банкер е обвинен още, че на 15 януари 1996 г. при условията на продължавано престъпление, в качеството си на длъжностно лице - управител на ФКБ "Пловдив", в съучастие с генералния директор на "Автомобилно застраховане - МИК" АД, София, Христо Драганов, са съставили 13 броя официални документи, в които са удостоверили неверни обстоятелства.
През 2005 г. Александров бе осъден на 2,5 години затвор.
Тогава той бе признат за виновен, че като председател на борда на директорите на "Агробизнесбанк" е позволил на 10 ноември 1994 г. да бъде отпуснат необезпечен кредит на финансово-брокерска къща "Пловдив" в размер 2,051 млн. долара, с което "е проявил безстопанственост в големи размери и е ощетил банката".
Магистратите приспаднаха от присъдата на Александров предварителното задържане и домашния арест (от 19 октомври 2001 г. до 4 февруари 2002 г., когато ексбанкерът е бил в следствения арест, и периодът от 4 февруари 2002 г. до 13 април 2004 г.), така че, на практика той не е лежал в затвора.
Тогава Апелативният съд отхвърли искането на обвинението Александров и Христо Данов да бъдат съдени за присвояване в големи размери.
Първоначално Христо Александров и още четирима банкери от "Агробизнесбанк" бяха обвинени в неправомерно отпускане на кредити на стойност 23 млрд. лв.
Впоследствие обаче отпаднаха напълно обвиненията срещу Христо Данов. Част от обвиненията срещу Петър Нейчев и Гинко Ализотов също бяха оттеглени.
Както писа столичен всекидневник, в куриозите на родната история вече е записан фактът, че
Александров е първият сервитьор, успял да оглави банка
Заради него впоследствие бе въведено законовото изискване банкери да могат да стават само икономисти или юристи.
В медиите шеметната му кариера, преминала през келнерство, фургон за улична търговия, първото чейнджбюро в Пловдив, финансово-брокерска къща и шефския стол в Агробизнесбанк, се свързваше с името на застреляния някогашен министър-председател Андрей Луканов.
Брокерът влиза в бизнеса веднага след 10 ноември 1989 г., а дотогава работи като сервитьор в престижното пловдивско заведение "Ритора" в Стария град. Оттогава е и прякорът му Ицо Салфетката.
В зората на демокрацията Александров отворя първото в града чейнджбюро "Александър" в центъра на Пловдив, срещу кино "Република". Следващата му стъпка е финансово-брокерска къща "Пловдив".
През септември 1992 г. той оглавява Агробизнесбанк. Това става с помощта на Първа частна банка и структурите й - Първа финансово-брокерска къща-София и ФБК "Пловдив".
За кратко време Александров и съдружникът му Христо Данов регистрират над 15 фирми и започват да оперират в почти всички браншове на бизнеса.
Двамата се намесват и във футбола, като през януари 1993 г. поемат ФК "Ботев". Данов бе избран за президент на най-стария пловдивски клуб, а Александров влезе в управата, въпреки че по същото време беше шеф и на втородивизионния тогава "Спартак".
Александров и Данов бяха избрани за членове на изпълкома на БФС през есента на 1993 г. В навечерието на световното първенство в САЩ Данов дори зае мястото на оттеглилия се шеф на футболния съюз Валентин Михов.
Тази рокадата стана през юни, а седмици по-късно в САЩ българският тим стана четвърти в света.
На местните избори през 2003 г. , както беше под домашен арест, Христо Александров се кандидатира за кмет на Пловдив и водеше фарсова кампания. За него гласуваха 663 пловдивчани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!