С лед няколкочасово заседание днес състав на Софийски районен съд реши делото срещу бившия директор на "Топлофикация София" Валентин Димитров за валутни престъпления да бъде прекратено и върнато на прокуратурата.
Съдът посочи, че в обвинителния акт са констатирани съществени нарушения, поради което подсъдимият и защитата му не могат да разберат точния период, в който са осъществени деянията, за които Димитров е обвиняван.
По време на съдебното заседание защитата поиска прекратяване заради процесуални нарушения.
Според адвокат Марин Марковски има разлика по отношение на сумите. Освен това, според адвокат Хаджииван Дончев, не било уточнено дали обвиненията са за извършени действия или бездействия. Той даде пример с решенията по делото "Индиго".
В отговор прокурор Божидар Джамбазов заяви, че не могат да се правят сравнения между двете дела, защото делото срещу Валентин Димитров е за валутни престъпления, подчинява се на други закони и юридически е неточно да се правят аналогии с делото "Индиго".
Джамбазов обясни, че обвинителният акт от 70 страници е съобразен с действащите закони за съответния период във времето.
Той даде пример, че през 2000 г. е било задължително предварително да се уведомява БНБ за сключване на сделки, а след това законът е разрешавал те да се съобщават и постфактум.
Сумата е около 4 млн. евро, но тъй като в различен период са се извършвали различни сделки с банката в Австрия като фактически сбор парите могат да излязат повече, но всъщност не са, посочи Джамбазов.
Той не отрече, че може да има разлики в сумите като сбор, но според него това не е толкова съществено и разликите не са големи.
Адвокатите на Димитров поискаха и отвод на прокурор Джамбазов заради медийни изяви.
Според тях Джамбазов спазва съдебното поведение и те нямат нищо против неговата дейност в съдебната зала, но възразяват срещу неговото поведение извън съда и изявите му във всички медии, в които изразявал предварително становище за виновността на Валентин Димитров.
След кратко съвещание съдия Станчо Димов отхвърли това искане на адвокатите с аргумента, че прокурорът е участвал съвестно и е овластен от закона за разследване на случая и той не може да бъде отстранен, защото не е нарушил процесуалните правила.
Съдия Димов обяви, че служителят от австрийската банка, където разследващите намериха близо 4 млн. евро, Маркус Валеруц е нередовно призован и не се е явил на делото.
Самият Валентин Димитров заяви, че столичната топлофикация продължава да се източва и журналистите "не търсят там, където трябва". Топлофикация се източвала, след като той е отстранен и това едва ли не се правело под закрилата на прокуратурата.
Валентин Димитров обвини журналистите, че не го търсят за интервюта откакто е освободен, а търсят като източник само прокуратурата. Бившият шеф на "Топлофикация" подчерта, че в момента дори не може да плати сметката си за парно, защото авоарите му са замразени.
На 6 юли прокуратурата внесе обвинителния акт срещу Димитров. Той е обвинен за това, че от 2000 г. до задържането му на 4 юли 2006 не е декларирал пред БНБ преводи на валута по свои сметки в Австрия.
В обвинителния акт се твърди, че за периода от 20 октомври 1999 г. до 25 юни 2003 г., на територията на Австрия (град Куфщайн), в условията на продължавано престъпление, Димитров е извършвал финансови сделки в нарушение на валутното ни законодателство.
Предоставените от него финансови кредити и сделките с ценни книжа са за обща сума от 380 830,46 щатски долара и 2 189 677,23 евро или общо 4 868 155,60 лева.
Димитров е обвинен и в това, че за времето от 25 ноември 2003 г. до 1 юли 2006 г., в София, отново e нарушил валутните закони, като в качеството си на управител на фирма "Про Марк" ЕООД, не е декларирал пред БНБ за нуждите на статистиката на платежния баланс множество сделки, чиято обща стойност е 18 890 178, 36 евро (или 36 945 977,55 лева).
Срещу Валентин Димитров има повдигнати и обвинения за пране на пари, длъжностно присвояване и данъчно престъпление, но по тези обвинения все още няма внесени обвинителни актове.
В началото на юни Димитров бе освободен от ареста срещу парична гаранция от 20 хил. лева.
По време на разследването по делото бяха направени разкрития за изтичане на секретна информация от топследователка. Скандалът се разрасна и бе определян като безпрецедентен за най-новата ни история след като в него бяха замесени тогавашният министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и шефа на следствието Ангел Александров.
Стигна се до оставките на двамата, а от прокуратурата обявиха, че Овчаров и Александров ще бъдат разследвани за противозаконни действия срещу правосъдието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!