П рекратяват се замените на земи и гори от държавния горски фонд, реши парламентът, който прие на второ четене промени в Закона за горите. Това беше едно от исканията на еколози, които протестират заедно със студенти пред Народното събрание.
Процедурите по замяна, започнали до влизането в сила на измененията, също се прекратяват. Предложението за това беше направено в залата от председателя на комисията по земеделието и горите Васил Калинов, депутат от "Коалиция за България".
Замяна на гори и земи от горския фонд - частна държавна собственост, с гори и земи - собственост на физически, юридически лица и общини, ще може да се извършва при прекратяване на съсобственост върху гори и земи от горския фонд между държавата и трети лица, и за реализиране на проекти на общини, свързани с изграждане на инфраструктурни обекти и съоръжения, общинска собственост.
С договора за замяна ще се определя срокът за изграждане на обекта или съоръжението. При неспазване на условията по договора председателят на Държавната агенция по горите ще издава заповед за включване на горите и земите, предмет на договора, в държавния горски фонд.
Не могат да бъдат обект на замяна имоти - частна държавна собственост, включени в защитени зони, обявени по Закона за биологичното разнообразие.
Държавната агенция по горите ще може да купува гори и земи - от горския фонд - собственост на физически и юридически лица и на общини, и да продава гори и земи - частна държавна собственост.
Когато държавата продава гори и земи председателят на ДАГ ще прави мотивирано предложение пред Министерския съвет и след положително решение ще обявява търг с явно наддаване в два централни ежедневника.
Народните представители приеха на първо четене и
три законопроекта за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията,
които целят създаване на механизми за решаване на основни проблеми, възникнали в резултат от реституцията на имоти, попадащи в територията на обществени обекти, образованието, здравеопазването.
Поправката бяха изготвени след исканията на студентите, изразени след жестокото убийство на Стоян Балтов пред дискотека "Амнезия" и протестите им. Тези искания бяха подкрепени от ректорите на висшите учебни заведения.
Промяна на предназначението на недвижими имоти, които се ползват за нуждите на образованието, здравеопазването и културата може да се извършва само със съгласието на ресорните министри, след оценка дали обектът вече не им е необходим, е записано в законопроекта, внесен от кабинета.
Депутатите обсъдиха на второ четене промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, които забраняват замяната на земи от държавния поземлен фонд с такива, собственост на граждани, юридически лица и общини. Същата забрана се въвежда и за земите частна държавна и общинска собственост.
Решението на парламента днес за прекратяване на заменките на държавни и общински земи за частни имоти е ясна демонстрация на политическа воля от страна на правителството, а сега и на Народното събрание, по този чувствителен въпрос за българските граждани, коментира премиерът Сергей Станишев по време на парламентарния контрол.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!