Експериментът ще бъде проведен под кодовото име "Thai Vaccine Trial". В продължение на шест месеца половината участници в него ще получат общо пет дози (три основни - ALVAC-HIV, разработени от "Авентис Пастьор", и две спомагателни - AIDSVAX-B/E, дело на "ВаксДжен"), а на останалите ще бъде давано плацебо. Набирането на доброволци тепърва започва, като опитите трябва да приключат до 2007 г., а резултатите да станат известни през 2008 г., пояснява Си Ен Ен.
Въпреки наличието на медикаменти, които удължават живота на вирусоносителите, здравните експерти са на мнение, че само ефикасна ваксина на ниска цена може да се пребори с болестта. Президентът на "ВаксДжен" (VaxGen.com) обаче предупреди, че трябва да се постигне баланс между интересите на инвеститорите и желанието да се осигури на болните лек на разумна цена. Усилията по създаването на ваксина поглъщат около 400 млн. долара и инвеститорите очакват възвращаемост на инвестициите си, подчерта той пред Си Ен Ен. Американската компания, специализирана в биотехнологиите, вече е изпробвала успешно ваксината върху шимпанзета, но е правила и изпитания с хора, резултатите от които ще бъдат оповестени догодина. Би Би Си припомня, че въпреки 21-годишната история на болестта в момента върху хора се експериментират само осем ваксини, които дават някаква надежда. Повечето от тях все още обаче са в началния стадий на разработка, като "ВаксДжен" са единствените, които вече са достигнали до финалните тестове. За да получи лиценз, ваксината им трябва да се окаже ефикасна поне в 1/3 от случаите.
Президентът на Международната инициатива за ваксина срещу СПИН (International AIDS Vaccine Initiative) д-р Сет Бъркли изказа мнение, че ваксината трябва да бъде предназначена главно за високорисковите групи (интравенозните наркомани и секстружениците). Същевременно обаче той изрази надежда пред Би Би Си, че един ден ваксината ще е достъпна за всички и дори ще се стигне до имунизирането на хората в ранна възраст.
Под натиска на Световната здравна организация (СЗО) фармацевтичните фирми започнаха да доставят анти-СПИН медикаментите за Третия свят на по-ниски цени. Този ход обаче ги принуди да се ориентират към проучванията и борбата с щамовете на болестта от "по-платежоспособни региони" като Европа и САЩ, коментират наблюдатели. Компаниите се оправдават с липсата на добра инфраструктура и стабилност в слабо развитите държави, което би затруднило доставките и разпределянето на лекарствата.
Според СЗО за борбата със СПИН в световен мащаб са нужни по 10 млрд. долара годишно, което е близо три пъти повече от настоящите разходи. Почти 70 млн. ще умрат от болестта до 2022 г., прогнозира експертен доклад, оповестен миналата седмица. (Повече...)
В шестдневния форум, който се организира от UNAids за 14-и път, участват 15 000 делегати от цял свят.
Виж още:
20 години СПИН (в Си Ен Ен), всичко за пандемията в Си Ен Ен, Би Би Си и списание "Тайм" (с карта на разпространението на болестта в Африка)
Официалните сайтове на анти-СПИН организацията на ООН (unaids.org) и конференцията в Барселона
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!