В страната има 106 редовни партии, които са спазили закона, те са легитимни. Миналата година броят им беше 63. Това заяви председателят на Сметната палата Валери Димитров.
За редовна партия се смята тази, която е подала годишен финансов отчет.
За да участва в политическия процес на страната, партията трябва да има редовни финансови отчети в продължение на три години.
253 пък са формациите, които не са подали отчети за 2006 г. в Сметната палата. Това са 70,47% от всичките регистрирани 359 партии.
Три от нередовните са представили отчети, но те не отговарят на изискванията на Закона за политическите партии.
Две от тях са представили отчет за приходи и разходи по отменения Закон за политическите партии, а третата е представила само непопълнена отчетна форма.
Според Димитров проблемът с легитимното финансиране на политическите партии наистина е сериозен.
Всички политически партии, които са мъртви, тоест нямат никаква дейност, трябва да бъдат закрити, смята шефът на Сметната палата.
В сайта на Сметната палата са публикувани партийните отчети и приложените към тях декларации със списъци на дарителите, както и списъците с имената на формациите без отчети в законовия срок.
БСП е получила най-много средства от дарения през 2006 г.,
става ясно от оповестената информация. 2751 физически лица са дарили общо 1 186 663 лева на социалистическата партия.
Сумата от даренията от юридически лица възлизат на 93 395 лева. Общо юридическите лица, направили дарение за БСП, са 86.
В отчета си ДПС не посочва никакви дарители.
От физически и юридически лица НДСВ е получило над 200 000 лева. Сумите от отделните дарители варират от 150 лева до 10 000 лева.
5913 лева от физически лица са даренията за партия "Атака". 25 000 лева е дарила на партията телевизия "Скат".
В СДС са получили 362 998 лева от физически лица, 74 141 лв. са даренията от юридически лица. Общата сума на даренията за синята партия възлиза на 437 139 лева.
ДСБ имат 60 000 лева от дарения.
Съгласно Закона за политическите партии до 31 март всяка година политическите партии представят на Сметната палата заверен финансов отчет на хартиен и електронен носител.
Към него се прилага декларация по образец, в която се съдържа списък на физическите и юридическите лица, направили дарения, вида, размера, стойността и целта на даренията, както и отделен списък на дарителите юридически лица с нестопанска цел, в които учредители и/или членове на управителните или контролните органи са членове на ръководните или контролните органи на съответната политическа партия, техни деца или съпрузи.
Сметната палата ще извърши одит на финансовата дейност и управлението на предоставеното държавно и/или общинско имущество на политическите партии.
Според последните изменения на Закона за политическите партии това трябва да стане в съкратен наполовина срок - от шест на три месеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!