И звестният американски политолог Збигнев Бжежински е на мнение, че нито един от тримата президенти на САЩ след Студената война не защитава подобаващо интересите на САЩ на международната сцена.
Според Бжежински, ако на американските президенти се пишат оценки според възприетата в училища в САЩ шестобална система, само Джордж Буш старши може да получи оценка "добър", а на неговия син Буш младши Бжежински пише "двойка" (Еф - много лош резултат).
Това са изводите, които Бжежински представя в най-новата си книга "Втори шанс" ("Second Chance"), която излиза в САЩ през април. Рецензия на книгата на политолога бе публикувана вчера на сайта на американското списание "Нюзуик", съобщава БТА.
Нито един от американските президенти, дошли на власт след края на Студената война, отбелязва Бжежински, не успяха да изработят действащи методи на борба с етническите, икономическите и религиозните конфликти в света.
Относително висока оценка Бжежински дава на Буш старши, защото докато той е бил в Белия дом е намерено ефективно решение на проблеми, свързани с разпадането на Съветския съюз, обединението на Западна и Източна Германия, както и с военната кампания срещу Ирак.
По-висока оценка Буш старши не получава, защото не е успял, според Бжежински, да "разгърне своя успех и да постигне мир в Близкия изток и реформиране на Русия".
Президентът Бил Клинтън получава оценка "среден" (Си).
Същевременно бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър, който на времето помогна да се организира изтеглянето на САЩ от Виетнам, заяви, че проблемите в Ирак са по-сложни от тези във Виетнам по време на конфликта.
Военна победа в смисъл на пълен контрол върху цялата територия и над цялото население не е възможен, добави Кисинджър в интервю за АП от Токио, където той получи титла почетен доктор на университета Васеда.
Повсеместните бунтове и религиозното разделение между шиити и сунити усложняват преговорите за мир, поясни бившият държавен секретар.
Той отбеляза, че за разлика от Ирак във Виетнамската война са били въвлечени държави и е имало възможност да се преговаря с лидери, които контролират определена зона.
Кисинджър предупреди, че прибързаното изтегляне на американските войници от Ирак или загубата на влияние може да отприщи хаос.
Преобладаващото мнозинство от американците смятат, че следващият американски президент ще е представител на Демократическата партия, сочат резултатите от социологическо проучване, направено по поръчка на телевизия "Фокс".
В победата на републиканците на президентските избори през 2008 г. вярват едва 22% от анкетираните, докато 67% са убедени, че следващият американски президент ще е демократ. 11% се затрудняват да отговорят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!