Зе една година в Сърбия се натрупват над 5 млн. тона опасни отпадъци, а няма нито едно хранилище или завод за унищожаването им, алармира сръбският вестник "Блиц".
Опасните производствени отпадъци се складират временно в района на произвелите ги предприятия, най-често без да се спазват задължителните предпазни мерки.
Най-големи генератори на такива боклуци са термоелектрическите централи, металообработващите предприятия, химическата промишленост, мините, хранителната и фармацевтичната индустрия.
Освен произвежданите всяка година нови отпадъци, Сърбия има и огромни натрупани количества от минали години, складирани временно в заводите.
Според експертите 62 на сто от временните хранилища не отговарят на нужните условия, а само 5% от опасните отпадъци се съхраняват правилно.
Единствено фирмите, които имат пари, изнасят боклука в страни от Европейския съюз, където те се унищожават.
Такъв е случаят с фирма "Застава" от Крагуевац, която изнася химически отпадъци и остатъци от бои и лакове в Австрия. Транспортът е част от споразумението на италианската компания "Фиат" и сръбската държава за съвместни инвестиции в "Застава".
Тревожните данни за екологичната картина в Сърбия накараха правителството да приеме нов закон, който влезе в сила от 25 май 2009 г. и предвижда създаване на система за регулиране на опасните отпадъци на територията на страната, отговаряща на изискванията на ЕС.
В заключителна фаза е и национална програма за защита на околната среда и нова стратегия за управление на боклука през следващите 10 години.
Сърбия съхранява правилно едва 5% от опасните си отпадъци
За една година в страната се натрупват над 5 млн. тона, а няма нито едно хранилище или завод за унищожаването им
10 август 2009, 15:04
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!