Другият кандидат за наградата беше създателят на литературния портал LiterNet Георги Чобанов, номиниран за "принос в теорията и практическото приложение на нови технологии в книжния сектор".
Наградите "Христо Г. Данов" носят името на известния пловдивски издател от XIX и началото на XX век, наричан "българският Гутенберг", и се връчиха за четвърта поредна година на церемония в неговата къща музей в Стария град в Пловдив. Журито с председател проф. Светлозар Игов даде голямата награда на Вера Мутафчиева ("Предречено от Пагане", "Случаят Джем", "Летопис на смутното време", "Бивалици", сценария на филмовата трилогия "Хан Аспарух"), а останалите номинирани бяха колегите й Генчо Стоев и Георги Данаилов. Носители на почетния приз предишните години са били Радой Ралин и Блага Димитрова.
За българска художествена литература статуетката беше присъдена на писателя Любен Станев за поредицата му шест романа за Пловдив "Сага за Салабашеви". В тази категория бе наградено и пловдивското издателство "Жанет-45", отпечатало книгите на 17 съвременни български автори, сред които Константин Павлов, Георги Господинов, Иван Теофилов, Екатерина Йосифова, Александър Бандеров, Теодора Димова, Петър Краевски, Дилян Вълев. Кандидати за отличие тук бяха още Теодора Димова (за романа "Емине") и великотърновското издателство "Слово" с поредицата си "Нова българска библиотека" (сборници на Ивайло Петров, Валери Петров, Георги Марков, Веселин Ханчев, Илия Бешков, Николай Хайтов и др.).
Безапелационен победител в категорията за преводна художествена литература стана списание "Факел". Наградата за хуманитаристика отиде у проф. Богдан Богданов за книгата му "Европа - разбирана и правена", в конкуренция с издателствата "Критика и хуманизъм", "Леге Артис" (за поредицата "К.Г.Юнг & последователи") и "ЕОН 2000" (за сериите "Идеи и време", "Философска антропология" и "Политическа антропология".
Кандидати в категорията "Изкуство на книгата" бяха Христо Гочев (за оформлението на сборниците от Екатерина Йосифова "Литературна анкета с Борис Роканов" и "Нищо ново - 100 стихотворения" и "Вигвамите на Орилиа - стихове от Онтарио" от Александър Бандеров) и Радослав Илиев (за книгата "Чавдар Мутафов - възкресението на дилетанта" от Катя Кузмова-Зографова), както и издателство "Агата-А" за поредицата "Punctum". Журито обаче присъди наградата на "Книга на българското дете" на движение "Млада България". Луксозният том кандидатства и в категорията за детски издания, но там бяха отличени Иван Цанев и Яна Левиева с "5 за 4".
Книжарниците на варненското издателство "Славена" бяха определени за най-добри в категорията "Книгоразпространение" в конкуренция с пловдивската "София Т", софийската "Нисим" и веригата "АБВ Писмена". За библиотечно дело наградата бе присъдена на Народната библиотека "Иван Вазов" - Пловдив, за тържественото отбелязване на 90-годишнината от смъртта на Христо Г. Данов. Номинирани в тази категория бяха още съставителите на "Арестувани книги" (каталога на засекретения фонд на пловдивската библиотека "Иван Вазов"), Столичната библиотека (с програмите си за деца и останалата си културна дейност) и регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в Сливен, която организира ежегодно Национален фестивал на детската книга.
Наградите, които се връчват от Националния център за книгата, Министерството на културата и пловдивската община, представляват статуетки на стилизирана сова (по образец на някогашната емблема на издателство "Данов"), но имат и парично изражение.
Виж още: Смирненски в Словото (и на френски и английски)
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!