Б ългария е в десятката на най-добрите реформатори заради мерките, довели до облекчаване на данъчната тежест върху бизнеса и прокарване на редица подобрения като въвеждане на частните съдия-изпълнители и плащане на данъците по интернет.
Тази година най-високо поставен в класацията е Египет, следван от Хърватия, Македония, Грузия, Колумбия, Саудитска Арабия и България.
Наградата бе връчена на министъра на финансите Пламен Орешарски на церемония в сградата на фондовата борса в Ню Йорк.
Това признание е предшествано от работата на последните три български правителства, които приложиха трудни пазарно-ориентирани реформи, каза Орешарски.
Наградата, която се присъжда в резултат на анализа в доклада "Условия за бизнес" на Световната банка и Международната финансова корпорация, подрежда страните според десет основни показателя, които отчитат времето и разходите, необходими за отваряне и поддържане на бизнес.
Ние сме тук, за да отбележим шампионите на реформите, които помагат да се създадат по-жизнени икономики, възможности за растеж и работна заетост, заяви в приветствието си към лауреатите административният директор на Световната банка Греъм Уилър.
Според него значението на признанието се отнася до "умни регулативни механизми и перспективите, които се отварят, когато правителствата позволяват на хората по-лесно да започнат и да поддържат бизнес".
Участниците в проекта "Условия за бизнес" на Световната банка създават Клуб на реформаторите през миналата година и събират веднъж в годината министри на икономиката и финансите на най-добре представилите се държави, за да дискутират и споделят своя опит.
Докладът, който се съставя благодарение на работата на 5 хил. местни експерти и специалисти, отчита предизвикателствата и възможностите за реформи на базата на сравняване на регулационните механизми в 178 икономики.
От 2003 г. насам авторите на проекта са предизвикали и подпомогнали с експертни оценки извършването на 165 реформи в областта на бизнес климата в цял свят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!