Г рупа световно известни общественици осъди управляващия авторитарно и с терор белоруски президент Александар Лукашенко и настоя за обща международна стратегия за помощ на демокрацията в Беларус.
Тринайсет души, сред които архиепископ Дезмънд Туту, бившите президенти - на Чехия Вацлав Хавел, на Германия Рихард фон Вайцзекер, на Ирландия Мери Робинсън, на ЮАР Фредерик де Клерк, философът Андре Глюксман, американският милиардер и филантроп Джордж Сорос и др., обвиняват Лукашенко, че потъпква човешките права и систематично ликвидира всякаква опозиция.
В декларация те призовават Европейския съюз и САЩ да координират подкрепата си за демократичните сили.
Тринайсетте предлагат да бъдат създадени независими радио- и телевизионни канали, които да излъчват за Беларус от съседни страни
"Беларус беше завладяна от Лукашенко преди 11 години и е последната тоталитарна държава в Европа", се казва в писмото.
"Оттогава той управлява чрез всекидневно нарушаване на основни човешки и граждански права, чрез ликвидиране и затваряне на политически противници и журналисти, както и като заблуждава населението чрез контролираните лично от него средства за осведомяване.
Миналата есен Лукашенко удължи срока на президентския мандат, за да продължи господството си до 2006 г.
Междувременно систематично бяха ликвидирани последните остатъци от неправителствени организации, независими медии и политически партии, които могат да попречат на плановете му за неограничено продължаване на неговата власт.
Всичко това остава незабелязано за повечето медии и политици в демократичния свят", се казва в писмото.
"Информационната блокада на страната отнема възможността на младите хора да следват в чужбина. Пред закриване е последният независим вестник "Нардная воля".
Лукашенко си позволява всичко това не само заради властта си върху постсъветските обществени структури и отношения, а и защото на Запад липсва интерес към съдбата на Беларус.
Ние ще използваме всяка възможност за разбиване на стената на незаинтересираност и бездействие на демократичния свят, за да разклатим позициите на този постсъветски автократ", пишат авторите.
Те призовават Европейския съюз, който до сега не е положил усилия за изграждане на демократична Беларус, спешно да потърси съответните средства. ЕС трябва да отвори своите образователни прогами за демократично ориентираните млади хора в Беларус, се казва в писмото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!