С офийската военноокръжна прокуратура ще разпитва министрите в оставка Соломон Паси и Милен Велчев.
Към Върховната касационна прокуратура пък има искане да бъде разпитан лидерът на ДПС (DPS.bg) Ахмед Доган.
Военноокръжната прокуратура извършвала проверка по повод създаването на център в Израел за връзка между Министерството на външните работи (МВнР) и българските посолства в десетки държави.
Пред агенция БГНЕС неназован източник от прокуратурата уточнява, че се проверява има ли достатъчно данни за извършено шпионство и престъпления по служба.
Проверявало се също дали въпросната израелска фирма е извършила митническо престъпление при внос на технически съоръжения в България за около 2 млн. евро.
По двата случая ще бъдат разпитани министрите на външните работи и на финансите, а сделката с израелската фирма била спряна до приключване на проверката.
В сряда сутринта и Паси, и Велчев отсказаха да коментират случая като напомниха, че неслучайно за това се говори точно в дните, когато трудно трябва да се състави новото българско правителство.
Вероятно по друго предварително производство ще бъде разпитван и Доган. Също БГНЕС съобщи, че
университетски преподаватели са сезирали прокуратурата
във връзка с твърдението на Доган за мащабните финансови възможности на ДПС и създадения около движението "обръч от фирми".
Три дни преди парламентарните избори Доган участва в "Шоуто на Слави" (SlaviShow.com) по Би Ти Ви и заяви, че "всяка сериозна политическа партия в България се финансира от "обръч от фирми", което е естествена последица от помощта на партиите за тези фирми да получат обществени поръчки", вкл. и поръчки от ЕС.
В отговор на изумлението на водещите интервюто сценаристи на предаването Ахмед Доган каза тогава, че това било "обществена тайна".
"С изявлението си за "обръча от фирми" Доган ясно признава системното нарушаване на принципите и на императивните разпоредби на Закона за политическите партии по отношение на тяхното финансиране, както и на законодателството, гарантиращо прозрачност и справедливост при възлагането на обществени поръчки от субектите по чл.7 от Закона за обществените поръчки", се казва в жалбата до прокуратурата.
Преподавателите и присъединили се към тях представители на граждански организации настояват прокуратурата да разпореди проверка на разходите и финансирането на ДПС, като изиска всички свързани с това документи и материали.
Според тях обвинението трябва да възложи на Сметната палата и съответните контролни органи да извършат необходимите проверки и ревизии, а лидерът на ДПС и съответното длъжностно лице по ЗПП трябва да бъдат разпитани.
Жалбоподателите настояват прокуратурата да извърши проверка и в пловдивското електроразпределително дружество за наличието на заявените от Ахмед Доган корупционни практики и евентуално последващо управленско фирмено решение за неплащане на сметки от определен кръг български граждани.
Става дума за предизборната декларация на Доган, направена също в предаването на Слави Трифонов, че е уредил ромите от квартал "Столипиново" да не плащат за ползвания електрически ток, защото новите собственици на фирмата "Електроразпределение" в Пловдив му били "задължени за успешната приватизация".
Според подателите на жалбата при наличие на данни за системно нарушение на закона по изложения от Доган начин, прокуратурата трябва да предяви иск за разпускане на партия ДПС по реда на чл.40 от Закона за политическите партии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!