О бречени сме на изчезване, ако Турция влезе в Европейския съюз, предупреди лидерът на партия "Атака" Волен Сидеров. Партията организира на днешния национален празник митинг, който започна от колоните на НДК и спря пред храм-паметника "Св. Александър Невски", събирайки над 2000 души.
Шествието се водеше от плакат с надпис "Ние чуждото не щем, но своето не даваме". Чуваха се възгласи "Да живее България", "Волен", "Атака, победа", "България на българите".
В словото си пред симпатизантите на партията от цялата страна той произнесе слово, посветено на Трети март и прекъсвано от негови и на присъстващите възгласи "Оставка!".
Според Сидеров ако турската ни съседка се присъедини към ЕС, българите ще бъдат заличени и обезбългарени. Турция ще стане най-голямата страна членка с близо 80 млн. население, по-голямата част от което мюсюлманско, и ще има най-много гласове в Европейския парламент и европейските институции.
Ще започне турско робство
предупреди Сидеров. По думите му от "Атака" искат извинение от турска страна и обезщетение за заграбените земи. Според лидера премиерът Сергей Станишев "се е прегърнал с най-големия турски мафиот и е влязъл в неговата схема".
Волен Сидеров подчерта обаче, че днешният митинг е народен, а не политически. По думите му чрез шествието партията е успяла да събуди страната.
Сред исканията на партия "Атака", които той посочи, бе намалението на данъците, безплатно предоставяне на услуги за образование и здравеопазване. За пореден път Сидеров нарече политиката на правителството "антибългарска" и "антисоциална", като заяви, че "Атака" ще даде пример за това, как трябва да се прави политиката в страната.
Около половин час на кръстовището на булевардите "Витоша" и "Патриарх Евтимий" хората чакаха идването на Волен Сидеров. В 12,30 ч. лидерът на партията дойде при участниците в шествието и митингът потегли по Витошка. Сидеров призоваваше всички хора, които са по улиците на столицата, да се присъединят към шествието.
Пример за добросъседство и разбирателство
дадоха след официалните празнични церемонии по повод освобождението от турско робство енорийският свещеник Петър Гарена и мюфтията Шабанали Ахмед в Кърджали, като седнаха в най-близкото кафене заедно, съобщава кореспондентът на БГНЕС в града. Към тях се присъедини кметът Хасан Азис. Кафенето пък е собственост на училищен директор.
"Националният празник е за всички в България. На шега с мюфтията сме се разбрали, че точно на този празник по-редно е аз да почерпя", пошегува се поп Гарена. Според него макар да са изминали 131 години от освобождението ни, стари рани и болка все още съществуват сред населението на Източните Родопи.
"Но именно религиозните институции са тези, които трябва да дават пример, за да не се разчоплят старите рани и историческите наслоения, защото политиците много обичат да бъркат в нашия район", посочи отец Петър.
Той разказа още, че в ежедневието всеки от двамата духовници си гледа духовната работа, но извън православния храм и джамията нещата стават общи. Свещеникът уточни, че понякога е много по-добър знак онова, което правят навън пред очите хорски, а не толкова казаното вътре в храмовете.
Мюсюлманският водач пък заяви, че щом с попа са седнали заедно да си пият кафето, значи се обичат и разбират. "Иска ли питане, иначе можехме да присъстваме само по протокол на празника и после всеки да си тръгне по пътя.
Пием си кафето не само по определени поводи и нека онези, които търсят противопоставяне, да се уверят, че то е невъзможно не само в Кърджали, но и в страната", подчерта Шабанали Ахмед.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!