Проучването обхваща няколко пазарни сегмента - фиксирани услуги, мобилни услуги, линии под наем, пренос на данни и достъп до интернет, кабелна телевизия, неподвижни спътникови мрежи и др.
Само приходите от мобилни услуги през изминалата година са били 1,8 млрд. лева, което представлява ръст от 19% за една година и повече от половината (59%) от постъпленията на телеком пазара като цяло.
Експертите на комисията обясняват темповете на растеж, от една страна, с отказа на абонатите от фиксираните телефони и замяната им с мобилни, а, от друга - с агресивните предложения на операторите към предплатените клиенти. В края на 2006 г. броят на абонатите на "Мобилтел", "Глобул" и "Вивател"
надхвърли населението на страната
(8 253 416 активни потребители), което означава, че все повече абонати ползват повече от една SIM карта.
Приходи генерира и взаимното свързване на мрежите на мобилните и фиксираните оператори.
Според експертите обаче все повече трафик се затваря в мобилните мрежи. Това означава, че абонатите на GSM операторите предпочитат да говорят в собствената си мрежа или дори към друга мрежа, не и с фиксирани абонати.
Клиентите на БТК пък избягват да звънят към мобилни мрежи. Причина за това са високите цени, които за обаждане от мобилна към фиксирана мрежа по данни на КРС са едни от най-високите в Европа.
Приходите от класическата телефонна услуга продължават да намаляват, сочи още докладът, което се дължи на спада в постъпленията на БТК.
В същото време и приходите на многото на брой нови оператори не успяват да го компенсират. През 2006 г. намалението е в размер от 8%, а общият обем на пазара е 780 млн. лева.
Въпреки присъствието на тринайсет действащи алтернативни телекома,
БТК продължава да е практически монополист - с 96,91%
пазарен дял и на практика за година е загубила само под един процент от пазара си.
Новите телекоми пък отчитат ръст на приходите от 13%, което се дължи главно на нарастването на изходящия им трафик при международните разговори, където БТК губи сериозно.
Причина за по-слабите парични потоци от фиксирана телефония освен агресивния мобилен сегмент са още обезлюдяването на селата, изгодните оферти за телефония през интернет (VoIP), Skype и т.н.
Значително по-малки като обем са пазарите на кабелна телевизия, пренос на данни и интернет, линии под наем, които остават под нивото от 200 млн. лева.
Кабелните телевизии навлизат във все по-ожесточена битка за населените места, а обемът на пазара през 2006 г. е 161.5 млн. лева. Нарастването на приходите за една година обаче е само 6%.
Ръст от 26% отчита пазарът на пренос на данни и достъп до интернет, чийто обем достига 142 млн. лева, показва още анализът на КРС.
За една година БТК е увеличила близо 2,4 пъти абонатите си на ADSL достъп. Като цяло проникването на широколентовите услуги е 6% и по този показател България се нарежда на едно от последните места в ЕС.
Според експертите на регулатора развитието на далекосъобщителния пазар в България ще зависи от новите технологии и интегрираните услуги, което ще размие границата между пазарните сегменти. Очаква се, че
пакетните услуги ще генерират все по-голям дял
от приходите на операторите.
Мобилните телекоми, които притежават и лицензи за фиксирани услуги, ще предложат още в рамките на тази година пакети от фиксирана телефония, мобилен глас и интернет.
Надеждите за раздвижване на пазара се свързват и с новите безжични мрежи по WiMAX технологията, които са алтернатива на достъпа до "последната миля", както и с въвеждане на преносимостта на номерата от една мрежа към друга.
Според председателя на Асоциация "Телекомуникации" Антони Славински и 2007 г. ще бъде белязана от инвестиции в сектора и силна конкуренция, която е най-ясно изразена на пазара на мобилни услуги и при т.нар. VPN мрежи (виртуални частни мрежи), предназначени за корпоративни структури.
-------------------
През 2006 г. операторите са инвестирали в мрежи и услуги около 815 млн. лева. Тези средства са с 14% по-малко отколкото през 2005 г.
Причина за намалените инвестиции са вече направените вложения в предходни години. Планираните инвестиции за 2007 г. са в размер на 918 млн. лева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!