Според "Дейли телеграф" британският премиер правилно е оценил като стратегически важно включването в ЕС на една умерена светска мюсюлманска държава.
Приемането на Турция ще бъде знак за ангажимента, поет от ЕС да запази разнообразието и универсалните ценности в едно общо европейско семейство, смята "Таймс".
В раздела за външнополитически новини вестникът пише: "Второкласна Турция спечели дата за преговори по еворпейското си членство", като изброява и условията, които страната трябва да изпълни, за да се присъедини към голямото евросемейство.
Анкара трябва да признае Кипър, преди да започнат преговорите с Брюксел, предвидени по план за октомври, а ЕС напомня, че целта на преговорите е европейското членство на Турция, но то не може да бъде гарантирано предварително.
"Ако преговорите се провалят, Турция ще бъде напълно обвързана с европейските структури чрез възможно най-тесни връзки", допълва "Таймс".
В случай на сериозни и постоянни нарушения на демокрацията, свободата и човешките права преговорите с Анкара могат да бъдат прекратени, ако това поискат мнозинството от европейските членки, предупреждава изданието, като добавя, че всяка страна от ЕС може да откаже на турски граждани правото да живеят и работят в съответната държава.
"Файнаншъл таймс" също отразява споразумението за преговори с Турция в голяма вътрешна статия под заглавие "Анкара приема предложеното споразумение след война на нерви".
Вестникът публикува в раздела си за международни новини и кореспонденция от турската столица, която авторът Винсънт Боланд озаглавява: "След 41 години Турция и Европа остават разделени от дълбока пропаст".
Боланд е убеден, че майсторски постигнатото вчера споразумение с Анкара за бъдещото й европейско членство е очертало най-вече огромните различия, които продължават да съществуват между Европа и Турция.
"Не става дума само за разделения остров Кипър, а и за очакванията на всяка от страните в преговорите и за подозрителността помежду им даже и днес, след 41 години на прибилжаване и увертюри", пише авторът.
Вестникът споменава в кратка бележка и факта, че България и Румъния са получили "последно одобрително кимване за влизането им в ЕС".
"Файнаншъл таймс" не пропуска да отбележи, че макар сегашното решение да дава зелена улици за приема на двете страни в ЕС през 2007 г., все пак остават в сила някои предпазни клаузи, които могат да забавят европейското членство на България и Румъния.
В същото време вестникът пише и за поставеното на Хърватия условие за европейско членство в кратко съобщение, че Загреб трябва да изпълни условието за предаване на заподозряните хърватски военнопрестъпници на трибунала в Хага, преди да започне преговори с ЕС.
Но с изключение на "Файнаншъл Таймс", избрал за първата си страница темата "Турция и ЕС", всички останали съботни вестници във Великобритания водят със съобщения, свързани с подалия оставка британски вътрешен министър.
Вместо снимките на Дейвид Блънкет обаче този път на първа страница е бременната бивша негова любовница Кимбърли Куин.
Доказателствата относно това какви действия са поискали от канцеларията на вътрешното министерство по случая с визата за филипинската детегледачка на Кимбърли са изчезнали, съобщава "Гардиън".
На първа страница обаче вестникът води с новина за плачевното състояние на общественото здравеопазване на Острова.
Според цитирания бивш председател на Медицинския съвет във Великобритания личните лекари на над 3 млн. британци са напълно негодни за професията.
"Гардиън" избира за първата си страница и друга сензация, но от по-международно естество.
"След Ал Капоне, Лестър Пигот, сега и... Хитлер", изброява вестникът, като съобщава, че макар да е по-известен като основен двигател за избухването на Втората световна война, напоследък за Адолф Хитлер говорят и като за изпечен укривател на доходи с цел избягването на данъци.
"Той системно е укривал доходите си и не е плащал данъци както преди, така и след като е станал германски военен диктатор", пише "Гардиън", като се аргументира с архиви, намерени в Мюнхен.
Архивните документи разкриват, че още преди 1933 г., когато става германски канцлер, Хитлер вече е дължал над 400 000 райхсмарки в неплатени данъци.
"Дейли мейл" започва днес традиционните за британския печат коледни закачки, като пише за резултатите от т.нар. "тест за скъперничество", който е провел наскоро.
От таблоида са изпратили чекове за по 1 лира на 100 от най-известните и най-богати хора във Великобритания.
Чековете са пратени по пощата от неизвестна, малка и несвързана с вестника лондонска компания, пуснати в обикновени пликове и без никакви обяснения.
Сред 10-те, които веднага са внесли получения чек за 1 лира в банковите си сметки, са съпругата на британския премиер Чери Блеър и телевизионният водещ Крис Тарант.
"Дейли Мейл" обаче отбелязва, че самият премиер Тони Блеър не е осребрил изпратения му чек за 1 лира.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!