До Париж заедно с него отпътуваха и министърът, отговарящ за преговорите с Израел - Саеб Еракат, икономическият съветник Мухамед Рашид, бодигардове и личният му фотограф, информира РФИ-България (RFI.bg).
Арафат напусна щаба си в град Рамала на Западния бряг, откъдето не беше излизал от декември 2001 г., припомня Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).
Йордански военни хеликоптери го отведоха в Аман, откъдето той и придлужаващите го лица се прехвърлиха френски самолет.
Междувременно властите в Израел съобщиха, че на Арафат ще бъде позволено да се завърне на Западния бряг.
Преди това израелците не гарантираха, че ако палестинецът напусне страната, ще бъде допуснат обратно.
През последните две седмици 75-годишният Арафат страда от болки в стомаха, като според лекарите за да се постави диагноза, трябват още изследвания.
САЩ от своя страна изразиха надеждата, че палестинският лидер да получи необходимата помощ за пълното си възстановяване.
Вероятно е болен от левкемия, заяви по-рано високопоставен източник, близък до Арафат, но лекар от екипа му отрече информацията.
На лечението зад граница лидерът на палестниците се съпровожда от жена си Суха, която по принцип живее в Париж, както и от двамата си възможни наследници - експремиерът Махмуд Абас и бившият министър на вътрешната сигурност Мухамед Дахлан.
Британският вестник "Индипендънт" обаче публикува списък, където са споменати и други от възможните му приемници.
Изброяват се още сегашният премиер Ахмед Корая, ексшефът на службите за сигурност на Западния бряг Джибрил Раджуб и ръководителят на "Ал Фатах" на Западния бряг Маруан Баргути. Според изданието Баргути се смята за най-популярният палестински политик след Арафат, но в момента излежава пет последователни доживотни присъди в израелски затвор.
Здравословното състояние на Арафат е сред основните теми и за останалата европейска преса, информира още Българската редакция на Би Би Си.
Според германският "Тагесшпигел" болестта му напомня, че той няма да е вечно палестински президент.
Арафат има впечатляващи постижения, но е направил и много грешки, пише вестникът и сочи като една от най-големите, че не е осуетил втората интифада.
"Повечето арабски лидери се чувстват предадени от Арафат, а Европа също стои на дистанция, защото той много често не удържа на думата си. Всъщност от доста време всички го чакат да се оттегли, за да могат нещата да тръгнат напред. И все пак светът се опасява, че евентуалната му смърт може да предизвика безредици в окупираните територии, а освен това самият Арафат не си отгледа наследник, способен да осигури стабилност", коментира "Тагесшпигел".
Парадоксът на Арафат се състои в това, че колкото по-критично е собственото му положение, толкова по-важен се оказва той, смята френският "Либерасион".
"От доста време насам Арафат президентства единствено над една помръкваща мечта. Дори неговият собствен народ вече е уморен от неспособността му да се справи с придобитата в Осло автономия и да положи основите на истинска палестинска държава. Заслуга за това имат и Израел, и съперничествата между палестинците, но най-вече безхаберието, корупцията и непотизмът, характерни за авторитарното управление на Арафат", посочва вестникът.
Швейцарският "Трибюн дьо Женев" се пита дали Израел няма в крайна сметка да съжалява, ако палестинският лидер изчезне от сцената.
"Ясер Арафат е преди всичко уникален национален символ, спойка в едно общество, което все повече е изложено на изкушенията на ислямизма. Този негов статут е реалният източник на авторитета, на който той все още се радва въпреки ерозията, причинена от авторитаризма и корупцията. Кой след Арафат може да осигури единството на този народ и кого Израел ще сметне достатъчно надежден като партньор за преговори от името на всички палестинци", се чуди вестникът и стига до извода, че не е изключено в Израел да почувстват някой ден как им липсва Арафат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!