Дм месец се очаква да станат ясни причините за инцидента с трафопост в Бургас.
По случая е образувано досъдебно производство като вероятно точна причина за възникналия инцидент ще може да бъде обявена от ОД на МВР – Бургас едва след произнасяне на експертите, привлечени по назначените технически експертизи.
От полицията са категорични, че не става въпрос за бомба.
По данни на електроразпределителното дружество, собственик на трафопоста ЕВН - няма следи от взрив по трансформатора и разпределителните табла ниско напрежение на трафопоста.
Това е установил първият външен оглед на повредения трафопост. Според дружеството - това показва, че трансформаторът не се е взривил.
Няма следи от изтичане на масло. Специалистите от Австрия се очаква да пристигнат до края на деня.
Двете независими една от друга технически експертизи за установяване на причината за инцидента ще започнат работа при първа възможност.
Продължава и вътрешното разследване на компанията. 385 са трафопостовете, собственост на ЕВН в Югоизточна България, които са вградени в жилищни сгради.
Още тази седмица ще бъде внесено предложение за промени в Закона за устройство на територията, с което електроразпределителните дружества ще бъдат задължени да изнесат трафопостовете, вградени в жилищни сгради, каза депутатът от ГЕРБ Димитър Бойчев по повод инцидента с взривилия се трафопост в жилищен блок в Бургас.
"Екип от юристи работи по текстовете и може би тази седмица ще ги внесем
и това е консултирано с министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и с председателя на Комисията по регионално развитие и местно самоуправление в парламента Любен Татарски”, посочи Бойчев.
По думите му освен изнасянето на трафопостовете от жилищните сгради е необходимо да се направи и анализ на отстоянието на външните трафопостове от жилищните сгради. Според Бойчев, естествено е в закона да се заложат санкции за електроразпределителните дружества, ако не изпълнят задължението за изнасяне на трафопостовете.
Взривът в жилищен блок в Бургас тази нощ нанесе големи материални щети. Пострадал 28-годишен мъж, без опасност за живота. Около 3:00 ч. тази сутрин е било съобщено на тел. 112, че на бургаската ул. "Хан Крум" е възникнал взрив, последван от пожар. На място веднага били изпратени три пожарни екипи и полицейски служители, които половин час по-късно потушили пламъците.
От взрива е разрушена бетонна междуетажна конструкция, изпочупени са стъклата на първите три етажа на сградата и на съседните постройки, избити са преградни стени на помещението, деформиран и преобърнат е микробус и са нанесени различни щети по други превозни средства.
Кметът на община Бургас Димитър Николов е поставил на ръководството на ЕВН няколко условия във връзка със случилото се.
Първото и най-важно условие е да се компенсират живущите, пострадали от инцидента.
Електроразпределителното дружество трябва да понесе цялата отговорност за инцидента в Бургас и да поеме всички щети от аварията, каза пред журналисти регионалният министър Лиляна Павлова.
Трафопостовете са ангажимент като поддръжка и експлоатация на електроразпределителните дружества.
Те носят пълна отговорност, подчерта министърът. Законът за устройство на територията позволява в изключителни случаи изграждане на трафопост в сграда, но за това трябва 100% съгласие на всички живущи, както и да има нотариална заверка на това съгласие, каза Павлова.
Предстои темата за това дали да се забрани изграждането на трафопостове в жилищни сгради да бъде дебатирана, посочи Павлова.
До месец стават ясни причините за инцидента с трафопост в Бургас
Още тази седмица ще бъде внесено предложение за промени в Закона за устройство на територията, с което електроразпределителните дружества ще бъдат задължени да изнесат трафопостовете, вградени в жилищни сгради
16 октомври 2012, 23:13
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!