С ледващата година ще е лоша за борсите в Югоизточна Европа, но в дългосрочен период добрите перспективи пред пазарите остават. На тази тема са разисквали участници в Десетия икономически форум за региона, който продължава в София.
Директорите на борсите в София, Скопие и Сараево посочват като проблеми и причини за срива паниката и страха, изтеглянето на чужди инвеститори и слабата активност на взаимните и пенсионните фондове.
Председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Апостол Апостолов прогнозира, че
до две-три години Българската фондова борса (БФБ) ще си възстанови поне половината от постигнатото през миналата година.
"Много се надявам, че онези резултати, които пазарът имаше през 2007 г., поне наполовината ще бъдат реализирани на БФБ в най-скоро време - 2010-2011 г.", каза Апостолов.
Той твърди, че в рамките на 2 до 5 години пазарите постепенно ще започнат да се възстановяват. Но при това възстановяване в много голяма степен ще трябва да бъде наложен един коридор на риска, ограничение на дохода.
"Защото доходи в размер на 80-100% за 2-3 години са много хубави, но зад този доход от 100% стои сигурно 60% риск", подчерта Апостолов.
Той очаква на европейско и международно ниво да бъде наложена много по-силна регулация на риска именно от гледна точка на неговото неутрализиране или ограничаване.
Председателят на КФН говори и за необходимия задължителен буфер, който българският капиталов пазар и банковата система имат. Това е собственият капитал, капиталовата адекватност.
Прозрачността на продуктите, каза Апостолов, е третият много важен елемент на кризата. Въпросът е доколко участниците на пазара разбират крайната цел на продукта, неговия риск.
"Петте най-големи инвестиционни банки в света, през 2007 г. и първото 6-месечие на 2008 г. са реализирали продукти за 1.2 куатро милиона долара. Направете си сметка колко сложни комплексни продукти са излезли на пазара и тези продукти са били реализирани! Колко обаче от хората, които са ги купили, са разбирали смисъла на тези продукти?" - риторично попита председателят на КФН.
На форума е било отбелязано, че
през 2009 г. големите работещи предприятия ще получават кредити, но за малките това ще бъде проблем.
"Прогнозите са за 6% инфлация догодина и банките ще преосмислят раздаването на заеми", заявил Герт Хемплер, директор "Големи корпоративни клиенти" в МКБ "Юнионбанк България".
За високи лихви и дори за спиране на заемите за малките и средни предприятия предупредил и зам.-министърът на финансите Любомир Дацов.
Ако имат високи печалби, клиентите ще бъдат финансирани, а за най-добрите лихвата дори може да бъде ЮРИБОР+1%, пояснил Хемплер.
Има дори случаи, когато за големи заеми на крупни фирми лихвата е с 1,6% под тази на денонощните депозити, казал пък Ян Бартоломеус, регионален мениджър в ИНГБанк. Според него банките трябва да спрат да се борят за пазарен дял, а да се съсредоточат върху добрите си клиенти. В тях има пари, но липсва доверие - както от страна на банките, така и на клиентите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!