Японски изследователи установили, че при 80% от проучените доброволци консумирането на йогурт намалява равнището на водородния сулфид, който е основната причина за лошия дъх.
"Виновник" за благотворното влияние са активните бактерии в киселото мляко, по-специално Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus.
Подробности за това откритие бяха представени миналия месец на сбирка на Международната асоциация за изследване на зъбите (DentalResearch.org).
В експеримента участвали общо 24 доброволци, които получили строги инструкции да спазват определена устна хигиена, режим на хранене и прием на медикаменти.
В продължение на две седмици те избягвали всякакво кисело мляко и сродни продукти като сиренето, а след това учените взели проби от слюнката и повърхността на езика, за да измерят равнището на бактериите и съставките, причиняващи лош дъх.
После, в продължение на месец и половина, доброволците хапвали по 90 грама йогурт на ден и резултатът бил налице - при 80% от тях водородният сулфид в устната кухина, зъбната плака и болестите на венците спаднали значително.
Един на всеки четирима души страда редовно от лош дъх, а 19 от 20 биват засегнати от болести на венците на някакъв етап от живота си.
Британските лекари приветстват тези резултати, но изтъкват, че профилактиката е най-важна, а тя включва: миене на зъбите два пъти дневно с паста за зъби, съдържаща флуорид; намаляване консумацията на сладкиши и подсладени напитки, всекидневна употреба на конци за зъби и редовни прегледи при стоматолог, напомня Би Би Си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!