С ъществува ли етична търговия? В Германия 13 общини отнеха правото да търгуват на предприятията, използващи детски труд.
Всички фирми и предприятия трябва да доказват, че спазват конвенцията на Международната организация на труда в частта й за труда на децата. Първи въвежда забраната Мюнхен, последван от Бон. Зад инициативата стои неправителствена организация.
Трябва да се уточни, че самата Международна организация на труда не забранява детския труд по принцип, а само нетолерантната им експлоатация, която може да им нанесе интелектуални, физически и психологически травми.
Очевидно е, че стоки, произведени при изброените условия, представляват незначителна част от бюджета на града.
Мартин Кремер е отговорник на проекта в Бон. Той обяснява, че не става въпрос за всички продукти, от които една община има нужда. При някои стоки обаче като например топките, спортните облекла, играчките, килимите, или пък кожените или дървените изделия, както и кафето и чая изкушават към отклонение от справедливата търговия.
Откъде да се започне при изготвянето на списъка със стоките, изработени от деца?
Проблемът е, че много от продуктите нямат сертификати. Иначе, производителите трябва да подписват декларация, че не експлоатират деца. Ако не могат да докажат и това, трябва официално да се ангажират в борбата срещу негативните форми на детския труд.
Фабриките, в които работници са деца, се намират най-вече в третия свят. Затова усилията на неправителствените организации, заели се с този въпрос, са насочили усилията си именно натам.
Всеки продукт, който не отговаря на изискваните критерии, се изключва от списъка с доставчиците на конкретния град, в случая Бон. Остава надеждата, че вследствие на бойкота, предприятието ще премине към нормален режим на работа при нормални условия за децата, които е наело.
Този нов проект си е дал една година, за да постигне своите цели. А през това време се надява да привлече и други съмишленици.
В Обединеното кралство големите дистрибуторски вериги са следени отблизо. За това се грижат т.нар. организации
"Watch dogs" или кучета пазачи.
Нищо или почти нищо не им убягва, особено в сектора на облеклата, където най-много се използва детски труд. Част от веригите обаче омаловажават дейността и заплахата, идваща от тези организации. Но под натиска им 37 доставчици се присъединиха към асоциацията "Инициатива за етична търговия".
"Маркс енд Спенсър", които също са част от тази организация, отидоха още по-далеч в края на миналия месец, лансирайки кампанията "Погледнете зад етикета!". Става дума за гаранции като например "биопамук". Но зад това определение се крие информацията, че нито едно дете не е било тровено с вредни вещества.
Специалистите определят тази инициатива с акцията за биопродукти в магазините. Дали обаче не си купуваме спокойна съвест? Вероятно. Но това също е начин да не се губят клиенти, а дори напротив - да се печелят. Секторът на облеклата е отчел приходи с 40% повече в сравнение с миналата година.
Изследването "Проблемите на детския труд в България",
подкрепено от Международната организация на труда показва, че основната причина да съществува у нас детски труд е бедността. Децата, които работят, подпомагат семейния бюджет.
За 2000 г., когато е направено изследването, е установено, че от общо 1 294 000 деца на възраст между пет и 17 години работят 83 000. Те са повече момчета и искат да работят за пари.
Децата работят в селското стопанство, по хотели и ресторанти, в строителството.
Много от учениците в Перник например са бармани, сервитьори, хамали по строежите. Персоналът на почти всички магазини в града е съставен от ученици, отбелязват инспекторите по труда.
Най-уязвими са децата, които работят на улицата като просят, проституират или мият автомобили. Тези деца са и най-лесната жертва на трафика на деца. Инспекциите по труда действат по сигнали. Така е открит цех за боядисване на детски играчки в пазарджишко село. В него работят деца, които боядисват дървени играчки за Германия. Всичките били непълнолетни.
Обикновено собствениците им плащат средно от два до шест.
Най-много нарушения се правят при наемане на работа на деца в заведенията за хранене и в хотелите по морето. Кодексът на труда у нас разрешава да бъдат наемани младежи между 15 и 18-годишна възраст само след разрешение на Инспекцията по труда.
Класната на един от единайстите класове на столичното 93-то училище споделя, че половината от нейните ученици работят в различни заведения, някои от тях са дори нощна смяна и съответно в тези дни на ходят на училище.
Трудовото законодателство забранява деца да работят при вредни и опасни условия, а работният им ден трябва да е по-малък от нормалния.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!