Т ази зима са регистрирани рекорден брой жертви на лавини в цяла Европа, алармира тези дни Би Би Си. Във френските Алпи са намерили смъртта си близо 40 души, докато за целия изминал сезон загиналите са били само 25.
Само в последната седмица от февруари жертвите във Франция и Швейцария са достигнали 20 души.
Драстичното увеличаване на смъртните изходи по ски пистите и извън тях обърква експертите, защото въпреки големите снеговалежи тази зима, няма инциденти, взели твърде много жертви - както в Шамони през 1999 г., когато загинаха 12 души, коментира Би Би Си.
Вместо това се регистрира рязко увеличение в честотата на по-малките лавини. Донякъде причината се търси в нестабилността на снежната покривка заради големите температурни амплитуди.
Друг фактор е новата тенденция, забелязана във френски курорти като Вал д\'Изер, където 50% от скиорите се спускат извън маркираните писти (т.нар. "freeride" или "свободно каране").
Модата сега е да се носят каски и всякаква подобна екипировка, която обезопасява, но създава фалшиво чувство за сигурност у хора без никакъв практически опит, оплакват се ски инструктори.
Миналия месец британски ски инструктор беше погребан от снега, след като група сноубордисти активизира лавина точно над него. Сега те са обект на разследване и могат да бъдат подведени под наказателна отговорност.
Друга причина за по-големия брой инциденти с летален изход може да се търси в неспособността на по-малките курорти са се справят с огромното количество сняг, което се изсипа тази зима.
Повечето от смъртните случаи са регистрирани в по-неизвестни курорти с ограничен брой ски патрули и спасителни екипи.
Инцидент с чужди туристи, пометени от лавина в Рила, имаше и в края на миналата седмица. Те се спасили, но една от тях, 30-годишна жена от Братислава, е със счупени ръце.
При хижа "Мальовица" словашката група била предупредена за опасността, но следобед времето се е оправило и те са променили неразумно своите планове.
От Планинската спасителна служба (PSS.bglink.net) предупреждават:
Опасните склонове са най-често с наклон между 25 и 45 градуса, идеални за ски, сноуборд или моторни шейни.
Подветрените склонове са потенциално опасни поради преноса на сняг от вятъра и получаването на нестабилни "снежни дъски" - компактен слой сняг с голяма площ, който е разделен от по-стабилния сняг или земята.
Пластовата лавина, в каквато попадат повечето жертви в планините, потенциално съществува, когато "снежната дъска" лежи над по-слаб сняг.
Профилът на склона, разположението му спрямо слънцето и наличието на дървета и други естествени препятствия - всичко това влияе също върху потенциалната лавинна опасност.
За безопасно движение в планината спасителите съветват:
Преди да тръгнетe, проучете маршрута и опасностите, свързани с него: известни лавинни места, козирки, скали и т.н.
Потърсете информация за времето и лавинната опасност. Подгответе алтернативен маршрут.
Включете индивидуалния си лавинен уред. Ако нямате такъв, не забравяйте други помощни средства - лавинен шнур, лопатка, сонда.
Не подценявайте сигналите на природата: наскоро паднали лавини по сходни склонове, слягащи шумове в снежната покривка, пукащи цепнатини, внезапно затопляне, новонавалял сняг.
Времето в планините,по принцип е много променливо, а то е архитектът на лавините!
Ако все пак трябва да преминете през опасен участък:
Освободете всички каишки, катарами, ленти. Бъдете готови при попадане в лавина да се освободите от всички предмети (раници, щеки, ски).
Преминавайте през опасния участък един по един при постоянно наблюдение от страна на спътниците си.
Ако попаднете в снежна лавина:
Ако сте със ски - опитайте се чрез диагонално спускане да избягате от пътя на лавината
Ако снежната маса ви събори - опитайте се да се задържите на повърхността на лавината.
При спиране на лавината - проверете за свободна ръка, с която да се изровите.
Опитайте се да не изпадате в паника и вярвайте, че помощта ще стигне до вас.
Ако сте свидетел на лавина, в която са попаднали хора:
Запомнете мястото на което са били хората, когато са попаднали в лавината, и мястото на изчезването им в нея. По възможност маркирайте тези места с подръчни материали (клонки и др.). Полосата около линията, свързваща тези две точки, е най- вероятното място за намиране на затрупаните.
След спиране на лавината претърсете цялата обхваната от нея площ с очи и уши, като се концентрирате по най-вероятните места:
- около естествени препятствия (дървета, отделни камъни, скални прагове),
- около намерени вещи на затрупания (без да ги размествате).
Помнете, че през първите 15-20 минути има най-големи шансове(до 92%) затрупаният да бъде жив. Ето защо другарската помощ в първите минути може да бъде решаваща.
Ако това първо претърсване не даде резултат, би трябвало по най- бързия начин да информирате Планинската спасителна служба (ПСС) за станалото нещастие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!