Х ората, които използват MP3 плейъри са изложени на риск от необратимо увреждане на слуха, алармира изследване на европейски учени. Причината е във високите децибели.
10 млн. души само в ЕС, сред които деца и подрастващи, могат да се окажат засегнати. Учените твърдят, че слушането на музика повече от час на ден в продължение на пет години може да доведе до трайна загуба на слуха.
Това натоварва организма на човек повече, отколкото работата в шумна фабрика. Някои МР3 плейъри дори са способни да възпроизведат шум, силен като този от излитащ самолет.
Хората усещат отрицателното въздействие от слушането на силна музика едва след няколко години, казват изследователите от Научния комитет по нови рискове за здравето (SCENIHR).
Според тях младежите, които активно използват МР3 плейъри, рискуват да загубят слуха си още на 25 години. Опасност има и за по-възрастните почитатели на силната музика.
"Загрижена съм, че толкова много млади хора, които често слушат силна музика със своите МР3 плейъри и мобилни телефони, може да увреждат здравето си, без да го знаят", казва еврокомисарят по защитата на потребителите Меглена Кунева.
Европейската комисия смята да се ангажира с проблема и да проучи дали с помощта на нови технологии опасността може да бъде сведена до минимум. Комисията е натоварила независим комитет с изследването, провокирана от масовото използване на МР3 плейъри от младите европейци.
В ЕС музика с персонално устройство слушат между 50 и 100 млн. души на ден. Голяма част от тях усилват звука над 89 децибела, за да се изолират от шума на улицата или в градския транспорт, но това вече става опасно за слуха им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!