В следващите няколко години бизнесът ще трябва да инвестира значителни финансови средства за глобална преквалификация на програмистите в целия свят, коментират водещи анализаторски и софтуерни компании.
Причината е в нарастващата популярност на многоядрените компютърни процесори, които изискват принципно различен подход към разработването на програми.
В момента има явен недостиг на разработчици, способни да създадат програмен код за паралелни компютърни изчисления, изпълнявани от различните ядра на един процесор.
Необходимо е да се обърне приоритетно внимание на академичното образование, което е най-важният доставчик на млади кадри в средите на разработчиците, коментира Дан Рийд, директор на подразделението на мащабируеми изчисления в "Майкрософт".
В предишните години програмирането за различни процесори се различаваше незначително, тъй като процесорът имаше едно ядро, което работеше все по-бързо и по-бързо.
Сега в един чип има 2, 4 и скоро ще се появят по 6 и 8 ядра. Този подход налага различни програмни алгоритми и друга логика на изпълнение на програмите.
Тези перспективи не се намират в далечното бъдеще, коментира електронното издание CyberSecurity.
"Интел" и "АМД" вече преразглеждат целите си линии от компилатори от ниско ниво, а "Майкрософт" възнамерява коренно да преработи ядрото на Windows.
Образно казано, различните подходи може да се сравнят със състезателна кола и автобус. Колата може да се движи много бързо, но вози само един човек, а в същото време автобусът се движи по-бавно, но може да превози десетки пътници, коментира Рийд.
Анализаторите от Forrester Research отбелязват, че в момента тактовите честоти на процесорите почти не нарастват - замрели са на 2-3 гигахерца, но се увеличава броят на изчислителните ядра и поради това са необходими програми, които ще отчитат тази особеност и ще натоварват всички ядра на процесора, а не само едно.
Едновременно с това всички експерти са категорични, че разработката на кода за многоядрени процесори е много по-трудоемък процес от създаването на обикновен "едномерен" код.
Тези трудности не могат да бъдат избегнати, особено в сървърния софтуер, тъй като според прогнозите до 2009 г. на пазара ще се появят 8-ядрени процесори, а по-нататък нарастването ще бъде с още по-високи темпове.
От Forrester посочват, че големите компании вече са започнали да работят над популяризацията на многоядреното програмиране, но усилията им са минимални, а за масовото налагане на тази концепция ще са необходими поне 5-6 години.
Майк Лиден, технически директор на TopCoder, коментира, че сама по себе си концепцията за многопоточно програмиране не е нова в света на разработчиците.
Първата публикация за създаване на няколко потока в рамките на един код се появява в библиотеката MSDN още през 1993 г., но и досега паралелните кодове не намират широко приложение в университетските среди и ограничено се използват в бизнеса.
Много експерти говорят за появата на ново поколение програмни платформи, като RapidMind, които анализират обикновения програмен код, написан например на С++ и чрез абстрактен слой команди го разбиват на множество потоци.
Професионалистите обаче определят това решение като чисто теоретично и съвсем не идеално.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!