"Велчев иска уволнение за още двама прокурори", съобщава "Труд". Това са Николай Ганчев, зам.-шеф на Апелативната прокуратура в София, и Здравко Йорданов, шеф на отдел "Административен" във ВКП.
Мотивът е накърняване престижа на съдебната власт. Главният прокурор Борис Велчев е наредил на софийския апелативен прокурор Лъчезар Маринов да изготви предложение до ВСС за уволнение на заместника му. Причините са фактите от прокурорския доклад по 16-те папки с подслушани разговори на Ганчев и бившия окръжен прокурор на Русе Люлин Матев с Илиян Пенев-Мацола.
Велчев смята, че поведението на прокурорите не отговаря на обществения им статут. Здравко Йорданов ще бъде предложен за уволнение, тъй като незаконно е иззел и се произнесъл по преписката за продажба на "Булбанк".
Ще гоня всеки прокурор с неподходящи връзки, категоричен е главният прокурор Борис Велчев. В интервю за "Стандарт" той казва: "Установихме, че г-н Ганчев е имал твърде интензивни и твърде неподходящи за неговото служебно положение контакти с лице, бих казал, със спорна биография.
Лично аз съм за това прокурорите да имат по-добра хигиена на социалните си контакти. Мисля, че и обществената реакция през последните дни потвърди разбирането ми за накърняване на престижа на съдебната система.
Пряка е връзката между "Топлофикация" и политическата корупция, заявява социологът Антони Гълъбов в интервю за "Монитор".
"Политическата партия гарантира протекция на кръг от бизнесмени около себе си, те реализират определени сделки, след което по време на предизборна кампания например тези пари се изпират.
Това беше много ясно на миналите парламентарни избори. В умишлено зле уредената и зле обвързана законова рамка на изборния процес в България да се перат пари е възможно", смята той.
Според Гълъбов ключът към цялата ситуация след поредицата скандали се държи от главния прокурор. При минимално усилие политическите централи, особено в опозиция, са в състояние да се превърнат в много действен партньор на прокуратурата.
Скандалите, отзвучаващи в публичното пространство, трябва все повече да бъдат схващани като реален процес на прочистване на политическия живот. Ако заподозре демагогия, обществото окончателно ще отхвърли политическия елит, предупреждава социологът.
"Естествената смърт на досиетата", коментира "Труд" на базата на данни от национално представително изследване на агенция "Медиана". Посочва се, че преди 15 години досиетата можеха да взривят страната, преди 10 - да предизвикат вълнение.
Сега половината хора, когато им говорят за досиета просто врътват копчето, 1/4 слушат с досада, а останалите се забавляват. "Добре е да се отворят досиетата, за да се уверят хората, че не тайните агенти на ДС, а простички икономически интереси диктуваха случващото се в страната.
Но хората и без това си го знаят. А тези, които не са го разбрали досега, няма да го проумеят и в бъдеще - с или без досиета", смята вестникът. Авторът на анализа е сигурен, че вече никоя политическа сила няма да получи от досиетата политически дивиденти.
"НДСВ иска и кметове в комисията за бедствия", пише "Сега". НДСВ настоява кметове и областни управители да участват в постоянната комисия за бедствия и да следят как се разпределят парите.
Това е едно от предложенията на жълтата партия към Емел Етем. В петък тя е получила седем страници с конкретни текстове за промяна на закона за бедствията и закона за управление при кризи.
"Стоянов: Няма да се оттегля", информира "24 часа". Няма да оттегля кандидатурата си за президент, не сме упълномощавали никой да огласява или да интерпретира позицията на СДС по темата. Това заяви лидерът на синята партия Петър Стоянов в Пловдив вчера.
Бях достатъчно честен, за да призная, че не всички застават зад мен, най-вече от ДСБ, но нито едно от предложените досега имена не среща пълна подкрепа, каза той. Според него общата кандидатура не може да бъде наложена с ултиматум и след среща на лидерите на 8-те партии всичко щяло да се избистри.
"Няма кой да скача на червено", коментира "Сега". Оценява се, че десните са наясно с капацитета си и не влагат много усилия около предстоящите президентски избори.
Кандидатът на НДСВ, който и да е той, няма никакви шансове за битка с Първанов. Дори само по причината, че жълтите са в коалиция с БСП в изпълнителната власт.
А от двубоя Волен Сидеров-Георги Първанов се очаква вторият да е по-десният. Познатите от преди години викове "Кой не скача е червен" ще присъстват по време на кампанията, но няма кой да скочи така, че да повлече масата след себе си, прогнозира авторът.
"Страната на пасивно оцеляващите" е заглавието на анализа в "Монитор". Отбелязва се, че повечето партийни стратегии се обръщат не толкова към спечелване на избори чрез широки послания към мнозинството граждани, а към запазване на парцела политическо присъствие, който е наличен.
"За партиите електоралното ядро става най-важно, защото гарантира вход и присъствие в системата. Останалото се договаря. Това е лоша новина за всички ни, защото подобно поведение просто игнорира "общественото мнение".
Те се нуждаят единствено от едно ядро от "фенове" и бюджет за пазар на недостигащите гласове по време на избори. Това е сегашната формула за политическо оцеляване", е изводът на коментатора.
"Защо не приватизираме самата община?", предлага анализът в "24 часа". Отбелязва се, че няма нито един голям европейски град, в който всички общински услуги да са приватизирани.
София ще бъде първият. Лявата утопия беше, че всичко трябва да се национализира. Дясната утопия е, че всичко трябва мигновено да се приватизира. Резултатите са еднакво разрушителни.
"Но всяка крайност води до собствения си край. Щом общината абдикира от всички свои дейности в полза на частни фирми, защо повече да съществува? Тя вече няма да е община, а излишен посредник. Защо да й даваме пари, с които да плаща на частни фирми?"
Логично следвал въпросът не можем ли да си плащаме сами, а не е ли най-добре да си направим частни кметства и общини по квартали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!