П о предварителни данни на "Булгаргаз" загубите на дружеството от спрените доставки на руски газ през януари са 20 млн. долара. Сумата би трябвало да се заплати пряко според договорите за доставка като неустойки за недоставено количество и още около 80 млн. лева от пропуснати ползи и нанесени щети.
Това съобщи пред журналисти в Кюстендил изпълнителният директор на "Булгаргаз" и член на Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Димитър Гогов.
При заявка общо към трите доставчика на "Булгаргаз" за около 270 млн. кубически метра газ за януари 2009 г., доставените количества са 157 млн. куб. м, уточни той.
Най-голямото неизпълнение по договорите за доставка е от страна на "Овергаз", тъй като това дружество е и най-големият доставчик, най-малко е неизпълнението от "Газпромекспорт", защото то доставя газ специализирано за потребителите в Югозападна България, потребяващи газа по транзитния газопровод към Гърция.
Вариантите за обезщетение на българската газова компания са или чрез доставка на газ на преференциална цена, или чрез финансово плащане за пропуснати ползи и нанесени щети, посочи Гогов.
Една от нанесените на "Булгаргаз" щети е цената на транзита за Румъния, добави той. Ние плащаме константна цена, независимо от пренесеното количество и от тази гледна точка търпим загуби. Втората щета е разликата в цената на закупения газ от Гърция и цената, по която се доставя газ от Русия, каза Гогов.
Българското дружество е пропуснало ползи и от продажбата на природен газ на своите клиенти, защото такива продажби не е имало.
Гогов заяви, че вчера са били подписани протоколите с доставчиците и след като се изясни какво е разпределението на неизпълнените доставки, ще бъдат предявени претенциите на "Булгаргаз" към тях.
Имаме достатъчно количества газ в момента за покриване на нуждите на потребителите за февруари, посочи Гогов. Извършено е и авансовото плащане към "Газпром". Благодарение на преговорите с гръцката страна вече е възможно доставяне на количества от Гърция без никакво забавяне в случай, че се повтори ситуацията от началото на януари, когато доставките от Русия бяха прекратени.
На 23 януари зам.- председателят на "Газпром" Александър Медведев специално дойде в София, за да изкаже съчувствие на фирмите в България, които са понесли загуби, но за пореден път подчерта, че единствената причина за кризата е безотговорната политика на Украйна по отношение на задълженията по транзита на газ през нейна територия.
Сега, за гарантиране на доставки от Гърция българската страна е депозирала определена сума в гръцкия газотранспортен оператор.
От лятото на т.г. е възможно да започне използването на находището в Галата като хранилище и там да бъде нагнетен газ. Изграждането на хранилището е един от приоритетните проекти на Българския енергиен холдинг, бе съобщено днес на семинар на холдинга.
На срещата бе представен новият Съвет на директорите на холдинга в състав Галина Тошева - изпълнителен директор, Борис Пеков - председател на Съвета на директорите и Димитър Димитров, Димитър Гогов и Тенчо Попов - членове на съвета.
БЕХ бе създаден на 18 септември 2008 г. В състава му влизат най-големите държавни дружества в енергетиката - "Мини Марица Изток", ТЕЦ "Марица Изток", АЕЦ "Козлодуй", НЕК, заедно с Енергийния системен оператор, "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и "Булгартел".
Активите на холдинга са 9,7 млрд. лв, годишните му приходи са 5,7 млрд. лв, печалбата преди данъци - 154 млн. лв. Холдингът разполага с 21 хил. служители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!