Л иванци оплакват жертвите и в един глас, със сълзи на очи искат прекратяване на бойните действия, заяви представител на ливанското външно министерство пред участниците в извънредното заседание на Съвета за сигурност на световната организация.
При въздушния удар бяха сринати до основи три сгради. В мазетата на една от тях били намерили подслон 63-ма бежанци от други райони, обстрелвани преди от Израел. В момента на нападението хората спели.
Според цитиран от ДПА очевидец на обстрела по селото са били изстреляни близо 50 снаряда.
Израел съжалява дълбоко и скърби много за тази атака срещу цивилни в Ливан, каза говорителката на правителството Мири Еисин.
Израел поема изцяло отговорността и ще започне разследване, за да установи как се е случило това, добави тя.
Премиерът на еврейската държава Ехуд Олмерт заяви, че е "дълбоко опечален" от случилото се в Кана. На заседание на кабинета той е наредил да бъде позволено в селото да стигне хуманитарна помощ.
Израелската армия не е знаела, че в обстрелваната от нея сграда в Кана са се били подслонили цивилни, е казал ген.-лейтенант Дан Халуц, цитиран от в. "Маарив".
Началникът на Генералния щаб на израелските въоръжени сили заявил това пред президента Моше Кацав.
Висши израелски военни изразиха съмнения за причината на експлозията в Кана. Те изтъкнаха, че са изминали седем часа между израелското въздушно нападение тази сграда и смъртоносния взрив.
Нападнахме и повредихме зданието между полунощ и 1 ч. през нощта в събота срещу неделя, а съобщението за цивилните жертви бе направено седем часа по-късно, каза генералът от военно-въздушните сили Амир Ешел.
По това време, между 7 и 8 ч. сутринта, извършихме друго нападение, на повече от 400 м от сградата, където загинаха цивилни, продължи той.
"Не знаем какво е имало в сградата. Възможно е да узнаем някой ден. Не е изключено "Хизбула" да е складирала там оръжия", заяви Ешел.
След трагедията в Кана президентът Джордж Буш отправи призив за траен мир в Близкия изток "в интерес на децата".
Събитията в Близкия изток ни напомнят, че САЩ, техните приятели и съюзници трябва да работят за траен мир, преди всичко в интерес на децата, заяви той в Белия дом.
Ден по-рано в седмичното си радио обръщение към нацията, Буш каза, че войната в Ливан е част от по-голямата битка с тероризма. Според него стратегията за прекратяване на насилието в Ливан трябва задължително да елиминира и опасността, която представлява радикалната организация "Хизбула".
Президентът обяви, че заедно със съюзниците си Вашингтон ще действа за незабавно приемане на резолюция на Съвета за сигурност на ООН за прекратяване на огъня и за разполагане на многонационални сили.
"Този подход ще демонстрира решителните намерения на международната общност да подкрепи правителството на Ливан и да ликвидира опасността, идваща от "Хизбула" и нейните чуждестранни спонсори", подчерта Буш в обръщението си по радиото.
Сегашният момент от конфликта в Близкия изток е болезнен и трагичен, подчерта Буш, признавайки с тези думи, че насилието се разраства и в Ирак, посочва Ройтерс. И в същото време това е момент с потенциал да предизвика промени в региона, заяви американският президент.
До сряда израелската армия ще създаде на ливанска територия зона за сигурност, широка 2 км северно от границата с Израел, съобщи началникът на военните операции в генералния щаб генерал Гади Ейзенкаут.
В зоната няма да има никаква инфраструктура, никаква следа от присъствие на "Хизбула", обясни той.
Преди израелското настъпление в Южен Ливан, започнало на 12 юли след отвличането на двама израелски войници от бойци на "Хизбула", милиции на ливанската шиитска групировка бяха заели позиции на няколко метра от границата, посочва АФП.
Израел наложи зона за сигурност в Южен Ливан през 1985 г., която остана окупирана до 2000 г. Дълга 100 км и широка между 8 и 15 км в зависимост от терена, тя се простираше върху площ от около 850 кв. км.
През 2000 г., след като загинаха и бяха ранени стотици хора, тогавашният министър-председател Ехуд Барак реши да изтегли израелските сили от зоната за сигурност, припомня АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!