П рилепите на се опасни, напомнят от сектор "Контрол на защитените територии и биологичното разнообразие" в Районната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Плевен.
Напомнянето е във връзка със зачестилите сигнали за прилепи в битови, административни или промишлени сгради. Традиционно през този период на годината летящите бозайници по-често показват, че не живеят само в пещери и хралупи, но и в пукнатини на сгради или под покриви.
Кръвосмучещи прилепи се срещат единствено в Южна Америка, а в Африка - плодоядни. Всички видове прилепи, които обитават Европа, се хранят само с насекоми и активността им е в тъмната част от денонощието.
В България "летящите мишки" също са само насекомоядни и са под закрилата на Закона за биологичното разнообразие - т.е. забранено е обезпокояването, улавянето и убиването им. След около месец, в началото на ноември, се очаква те да изпаднат в състояние на хибернация - да заспят зимен сън.
При установяване на големи колонии от прилепи в битови или обществени сгради понякога се предприемат мерки за преместването им на по-подходящо място, например в Деветашката пещера край едноименното ловешко село, в пещерите от Врачанския карст или в "Парниците" край Бежаново. Такъв беше случая с открита прилепна колония при ремонт на мост в Пловдив, която беше преместена в Деветашката пещера.
При установени единични прилепи в дома препоръката на РИОСВ е те да бъдат оставени да излетят и да се върнат към убежището си. Прилепите започват да летят хаотично, ако към тях се насочи ярка светлина изведнъж и ако се вдига голям шум. Именно хаотичното им летене се възприема от някои като опит за нападение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!