П арламентът прие на първо четене законопроекта за пряко участие на гражданите в управлението, внесен от Янаки Стоилов от "Коалиция за България" и група депутати.
Той предвижда не по-малко от 150 хил. граждани с избирателни права да могат да инициират национален референдум, а при събрани 350 хил. подписа провеждането му да е задължително.
Според законопроекта предложение за произвеждане на национален референдум може да се прави и от не по-малко от 1/10 от депутатите, от президента, от Министерския съвет.
За първи път се предвижда възможност определен брой общини - не по-малко от 1/10 от общинските съвети в страната, да правят предложение до Народното събрание за провеждане на национален референдум.
Решението, прието с референдума, да не подлежи на последващо одобрение от парламента, предвижда още проектът.
В момента действащата законова уредба не допуска инициатива на гражданите за провеждане на национален референдум, а праговете за местен референдум са високи.
През последните години въпросът за свикване на реферндум е поставян във връзка с членството на България в ЕС, по повод затварянето на старите блокове на АЕЦ "Козлодуй", от няколко черноморски общини - за проекта за петролопровод Бургас-Александруполис, и през последните дни - от президента Първанов за вида на избирателната система.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!