И нфлацията през август е била 3,1%, а от началото на годината потребителските цени са нараснали средно със 7,5%.
За последните 12 месеца (от август 2006 г. насам) ръстът е 12%, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ).
За сравнение - през юли инфлацията беше 2,2%, най-високата от седем години насам.
През изтеклия месец най-скъпо са се продавали хранителните продукти, където е регистрирано увеличение със средно 7,3%. Покачването на цените в общественото хранене е с 4,8%.
При услугите увеличението е с 0,3%, а цените на нехранителните стоки не са се променили.
През август значително при храните са поскъпнали брашното (с 14%), хляба (с 12,4%), макаронените изделия (с 15,9%), като още по-голямо е увеличението на кашкавал (с 16,9%), сирене (с 19,8%), растителни масла (с 20,8%) и яйца (с 27,2%).
При месните изделия най-голямо покачване е отбелязано при птичето месо - с 11,9%. Свинското месо е поскъпнало с 6,8%, каймата - с 2%, а месото от едър рогат добитък - с 0,8%.
Цените на трайните колбаси са нараснали с 1,4%, а ръстът при малотрайните - 0,5%, е колкото при рибата и рибните продукти.
Пресните и киселите млека са се продавали по-скъпо съответно с с 6,8 и 6,5%, а млечните масла - с 4,9% повече, за разлика от маргарина, където нарастването е "само" с 1%.
При плодовете и зеленчуците най-драстично е увеличението на зелето (с 36%), а при гъбите и картофитето то е достигнало съответно 26,5 и 26,1%.
В сравнение с юли краставиците са били по-скъпи с 5,5%, цитрусовите и южните плодове - с 4,3%, а доматите - с 3%. Увеличението в цената на прасковите е достигнало с 2,8%, а лещата, оризът и зрелият боб са поскъпнали съответно с 1,6; 1,4 и 1,2%.
Ръст има и при хомогенизираните бебешки детски и диетични храни (с 3,5%), минералните води и безалкохолните напитки (с 3,1%), кафето (с 1,4%), алкохолните напитки (с 1,3%) и захарта (с 1,1%).
Все пак по пазарите има плодове и зеленчуци, чиито цени са намалели, и то драстично. На първо място са гроздето, поевтиняло с 42,4%, и чушките - с 19,4%, следвани от дини и пъпеши с 4,4%, ябълки с 2,9% и зрял лук - с 2,4%.
В групите на нехранителните стоки и услугите през изтеклия месец са се увеличили цените на:
услуги за граждански и религиозни обичаи - с 3%,
перални и съдомиялни машини - с 1,6%,
наеми за жилища - с 1,5%,
твърди горива - с 1,4%,
газ пропан-бутан за личните автомобили - с 1,1%,
продукти за лична хигиена - с 0,9%,
материали за ремонт и поддържане на жилище - с 0,8%,
пътнически таксита - с 0,7%,
автобусен междуселищен транспорт и газообразни горива за битови нужди - с 0,6%,
водоснабдяване - с 0,5%,
мебели - с 0,2%.
Намаление е регистрирано в цените на:
автомобилен бензин А 95 Н и А 98 Н - с 2,8%,
обувки - с 1%,
комплексни услуги за почивка и туристически пътувания - с 0,9%,
дизелово гориво за личните автомобили - с 0,5%,
течни горива за битови нужди - с 0,4%, и др.
През август лекарствата са поскъпнали с 0,2%, колкото и ходенето на зъболекар. Повишението при лекарските услуги е било 0,3%.
Инфлацията в Румъния за август спрямо юли е 0,86%, като там се дължи на скока в цените на плодовете и зеленчуците, а също така при цигарите и горивата.
През август в северната ни съседка обаче са поевтинели редица лекарства, отбелязва телевизия Реалитатя.
В началото на този месец румънският премиер Калин Попеску Таричану обяви, че инфлацията през тази година ще бъде най-ниската регистрирана досега в Румъния, а стойността й ще бъде под 4%, припомня БТА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!