274 вида животни живеят в столичната зоологическа градина, която днес празнува 120-ия си рожден ден. При основаването на зоопарка с указ на княз Фердинанд през 1888 г. клетките, разположени в парка на княжеския дворец, са били едва 10, разказа за Netinfo.bg директорът Иван Иванов.
Зоолигическата градина преживява тежко периода на прехода, но успя да докаже, че е една от най-необходимите за образованието на младото поколение институции, добави той.
Учебно образователният център за деца също чества кръгъл юбилей - 10 години. Предстои лицензиране на зоологическата градина по стандартите на ЕС.
В тържеството участваха Росица Кирилова, Милена и гвардейският духов оркестър. (Виж фоторепортаж от събитието на Георги Димитров-Бруно).
Първият обитател на зоокът е бил черен лешояд. Компания са му правили няколко птици, двойка кафяви мечки, сърна и елен.
По нареждане на княза през 1890 г. е отреден терен за Зоологическа градина в рамките на Ботаническата градина, която се е намирала в терена между сегашните бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", бул."Цар Освободител", бул. "Васил Левски" и ул. "Гурко". В края на XIX в. този парцел се е намирал в края на София, а през него e минавало сухото корито на приток на Перловската река.
През 1893 г. зоопаркът е отворен и за посетители, а за негов управител е назначен орнитологът д-р Паул Леверкюн. Неговият основен принос е построяването на много нови клетки и помощни сгради, които по-късно спомагат за по-бързото разрастване на зоологическата градина.
По време на неговото управление е построена и солидната сграда, в която по-късно са настанени първите пристигнали в зоопарка бели мечки.
Три години по-късно за управител е назначен главният ловец на двореца Бернард Курциус. Той остава на този пост над 40 години.
През 1912 г. в софийската зоологическа градина пристига първата двойка индийски слонове. През периода 1915-1923 г. тук за пръв път в света на закрито е размножен брадат лешояд - една от женските дава осем последователни поколения.
Софийският зоопарк е първият на Балканите, който има терариум, а от тази година и пеперударник с 250 красиви екземпляра. Той е подарък от Олга Ускова по случай 120-годишнината. Колекцията, разположена в сектора на хипопотамите, включва екземпляри от над 20 редки вида.
Дневното количество сено, консумирано от животните в зоопарка, е 2 т, каза още д-р Иванов. Всеки ден месоядните животни получават общ 70 кг месо. Преди да им бъдат дадени всички продукти се проверяват в лабораторията на Центъра за научни изследвания.
Грижата за питомците не се изчерпва само с храната им. В клетките на хищниците се поставят дървета, за да могат да си острят ноктите, а на слоницата Артайда се прави педикюр.
От 274-те вида в зоопарка най-многобройни са вълнистите папагали - около 200 броя. Посетителите могат да видят и типични представители на местната фауна - като кафявата мечка и петнистия пор. Освен попълненията от други зоологически градини в софийския тази година очакват поколение от водните козли личи (вид антилопа), както и бебета ягуари и пантери.
"Най-трудно е да разберем дали да очакваме поколение при влечугите. Те винаги могат да ни изненадат", каза д-р Иванов. Според него без изненада могат да се очакват малки само на дъговата боа и на анакондата.
Любопитна подробност, за която софийският кмет Бойко Борисов спомена, е че перата върху гвардейските шапки се осигуряват от Софийската зоологическа градина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!