У чените най-после доказаха нещо, което всеки собственик на домашен любимец отдавна знае - кучетата са способни да изпитват чувства като ревност и обида, макар и много по-непосредствени и елементарни от човешките.
Най-добрият приятел на човека не обича да вижда собственика си да се отнася нежно към други същества, особено към други кучета, и реагира отрицателно, когато той води у дома нови партньори.
При експеримента на учените от факултета по невробиология към Виенския университет чувството за ревност се проявило, когато животното се усетило като жертва на несправедливо отношение при раздаването на вкусни награди, пише Би Би Си.
Екипът на специалистката по психология на животните д-р Фредерике Ранге разкрил, че кучето е способно да оттегли признателността и съдействието си, когато друг любимец обира вкусотиите, които се полагат на него.
Ранге и колегите й сложили две кучета едно до друго. Те накарали едното да протегне лапичка, давайки му в нея за награда парче месо, а след това направили същото и с другото.
В един момент обаче те престанали да награждават едното от тях и след известно време то престанало да подава лапичка, видимо разстроено и буквално "обръщайки им обидено гръб".
За да е сигурно, че става дума за взаимоотношения между самите кучета, в социален план, а не просто за "сърдене" за отказана храна, учените провели и втори експеримент само с едно куче. Когато престанали да му дават лакомството при ръкуване, то продължило да подава лапичка дълго време след това.
Доказахме, че именно усещането за неравнопоставеност и социална несправедливост в присъствието на втори партньор е отговорно за тези чувства.
Според учените въпросното поведение - реагирането, когато другите биват награждавани, илюстрира по-ранен етап в еволюцията на кооперативното поведение при приматите и човека.
Те обаче смятат, че в случая то вероятно се дължи на близостта между човек и куче. Изследователите възнамеряват да проведат подобни експерименти и при други животни, които си "сътрудничат" - като вълците например, именно защото е много важно човешкият фактор да бъде изваден от уравнението.
До момента психолозите смятаха, че повечето животни нямат усещане за "собствено аз", необходимо, за да изпитват т.нар. вторични чувства като ревност, състрадание или вина. Подобна чувствителност бе открита само при приматите.
Изследването е последното от серията други проучвания за различни видове животни като крави, коне, котки и овце, които показаха, че животните имат много по-високо усещане за самоличност, отколкото се предполагаше.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!