"Българи от бъдещо време" се нарича темата на броя на "Капитал" с днешна дата. Свикнали сме да мислим за България като държава, която е напускана от своите най-кадърни, най-добри и най-перспективни хора, твърди не без основание изданието.
Това обаче е тенденция, формирана изцяло в последните 15 години, а за процес като миграцията, който действа в рамките на поколения, това е кратък период, пише авторът.
"Сега България е изправена пред промяна. Прекрачила прага на ЕС, с добре развиваща се икономика и със сериозен демографски проблем, страната неизбежно ще попадне в полезрението на имигрантите, заливащи Европа."
Дали обаче страната ни ще се възползва, или ще загуби от това, е големият въпрос, над който умуват журналистите от "Капитал".
Другата страна на монетата разглежда "Политика". След присъединяването на България към ЕС очакваме да емигрират още 45 000 българи, прогнозира министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова от страниците на тазседмичното издание.
Очертава се недостиг на учители, строители, заварчици, водопроводчици, стоматолози, лекари и медицински сестри, добавя тя.
След президентските избори обществено значимите теми ще бъдат изцяло доминирани от предстоящото членство на България в ЕС, продължава темата "Капитал".
Основните въпроси, които си задавал всеки българин, били за очакваните лични и обществени ползи от присъединяването.
"Eвропейският съюз: високи цели - ниски очаквания" е озаглавен материалът на "Капитал". По равно са разделени оптимистите и песимистите за последиците от еврочленството на България, твърди изданието.
"Гинем по 15-20, сложете ред!" Това е голямото заглавие от челната страница на "24 часа". По 15-20 души загиват всяка събота и неделя по пътищата, припомня вестникът.
На война жертвите са по-малко, вземете мерки, призовава 65-годишният Цвятко Симеонов. Съвестният пенсионер се обърнал към редакцията на всекидневника и помолил оттам да го свържат с апелативния прокурор на Пловдив.
В разговор с прокурора възрастният човек, шофирал повече от 20 години без нито едно нарушение, настоял пияните шофьори да бъдат глобявани и вкарвани в затвора, а книжките и колите им да се отнемат.
Глас народен-глас божи, казали от прокуратурата и обещали, че ще вземат съответните мерки, заключава "24 часа".
Крадат дюните край Созопол, научаваме от първа страница на "Труд" тази сутрин. Тонове пясък се изнасят всеки ден от плажа, за да се превърнат в строителен материал.
Интересното е, че сигнал за нарушение са подали не местните хора, а софиянци, станали свидетели на кражбата, отбелязва "Труд". На мястото веднага пристигнали гранични полицаи и съставили протокол за престъплението.
Безсъвестни предприемачи използват безплатния материал, за да издигат хотели край морето, коментира изданието. От морски пясък обаче не може да се изгради здрава постройка, защото солта в него разяжда арматурата, добавя "Труд".
А ето и темата на "Монитор" с днешна дата: "Цигани обръщат болниците в приют за децата си", предупреждава на челната си страница на изданието.
Масово цигани оставяли децата си на отглеждане в сливенската болница, твърдят лекари и медицински сестри пред екипа на "Монитор". В момента там се намирали над 10 здрави деца.
Проверка на вестника установила, че подобна практика има във всички по-големи градове, включително и в столицата. За лекарите остава големият въпрос какво да правят с изоставените деца. Персоналът е вдигнал ръце от тях, заключава "Монитор".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!