- Тясно сътрудничество със САЩ и Съвета за сигурност на ООН, проамерикански призиви, 400 души дислоцирани в Ирак още преди международния мандат. Може би след 50 години предано васалство на съветската империя изпитвате носталгия да се озовете отново под щита на друга империя, този път със западен знак?
- Хрониката ви не е напълно коректна. Бяхме категорични в подкрепата си за Международния наказателен съд в Хага (на който американците не искат да се подчиняват - бел.ред.) По иракския въпрос нямаше единна европейска позиция: ако се беше появила, България би била напълно в унисон с нея. Да не забравяме, че първата глава, която България затвори в преговорите по присъединяване към ЕС, беше именно главата за обща външна политика и политика на сигурност.
Но на големите страни казвам: надявам се, че в бъдеще ще се намерят решения, които не принуждават да се прави избор между европейския идеал и атлантическия идеал. Защото противопоставянето им означава само да се даде предимство на международния тероризъм.
- Бомбите в Истанбул несъмненно отекнаха в София. В страната ви има значителен процент мюсюлманско население и турско малцинство, което присъства организирано на политическата сцена. Забелязвате ли радикализация на местния ислям, усетихте ли пукнатини в националната ви структура?
- Няма място за безпокойство: България е модел за етническа и религиозна толерантност, мюсюлманите са представени във всички институции. Рисковете, свързани с тероризма, идват отвън и ние добре си даваме сметка за тях.
- В последно време срокът 2007 г. за присъединяването ви
към ЕС бе поставен под съмнение, най-вече защото спътниците ви на кораба - румънците, са в още по-окаяно икономическо положение. Поради това след разширяването до 25 членове, което ще стане идната година, се мисли за отлагане на приемането на други страни за след 2010 г.
- Не искам да навлизам в икономически дискусии: достатъчно е да припомня, че в България процентът на растеж е сред най-високите в Европа и че показахме икономическа и финансова стабилност. Имаме доверие в Европейската комисия, която на два пъти през последните две години ни определи като действаща пазарна икономика. Искаме да бъде спазена позицията на ЕС, според която всяка страна трябва да се оценява индивидуално. Освен това да припомним, че разширяването на Европа не е само икономически въпрос, но и политически: присъединяването на Балканите е гаранция за стабилност за целия континент. В този контекст България може да бъде полезна на цяла Европа.
- Идва ми на ум написаното от Елиас Канети, централноевропейския писател, роден в Русе: че когато хората от неговия роден град в началото на ХХ век взимали кораба по Дунава за Виена, казвали "отиваме в Европа", сякаш Русе е някъде
другаде. Къде точно се чувствате днес?
- Ще кажа, че Европа не е само пазар, но и общност на ценности, на виждания, на дух. Винаги сме се смятали европейци и българите в миналото неведнъж са спасявали Европа от външни агресори. Съзнаваме също отговорността си като източна граница на Европа, особено що се отнася до тероризма.
- От днес (25 ноември - бел.ред.) започва посещението ви в Италия: удовлетворен ли сте от отношенията между Рим и София?
- От политическа гледна точка нещата се развиват много добре. Но остава да се направи много за подобряване на нивото на италианските инвестиции. Ако успеем да реализираме Коридор №8 (от Адриатика до Черно море - бел.ред.), това ще бъде най-хубавият подарък за бизнесмените от двете страни.
Б ългарският президент Георги Първанов е един от онези, за които се отнася хапливата забележка на френския президент Жак Ширак, отправена към страните от Източна Европа: "Те пропуснаха добра възможност да замълчат". В навечерието на иракския конфликт те избраха да се сгушат под крилата на американския орел и обърнаха гръб на френско-германската ос: 46-годишният Първанов е един от лидерите, които въпреки миналото си на екскомунист, здраво закотви страната си към атлантическата лоялност, пише Луиджи Иполито, автор на интервюто за италианския всекидневник, поместено в навечерието на гостуването на българската делегация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!